Za luxusním kaviárem stojí živoucí fosilie. Ulovit jste si ji mohli i v Praze
Záchrana dinosauří ryby - jeseter
Jeseter je ryba známá hlavně díky luxusnímu kaviáru. Zároveň je ale i prehistorickým pamětníkem.
Kolik byste řekli, že existuje druhů jeseterů? Biologická knihovna serveru biolib.cz udává 18 druhů „čistých“ jeseterů plus dva hybridy. Pokud vezmeme jesetery v širším pojetí a započteme i vyzy i lopatonosy, dostaneme se až na 27–28 druhů.
Některé druhy ryby známé především pro jikry, jež jsou základem pro drahý kaviár, se bohužel dostaly na pokraj vyhubení i přesto, že jsou jeseteři právem označováni za živoucí fosilie. Jejich historie totiž sahá až 100 milionů let do historie, během nichž čelili řadě protivenství. Ostatně drsný boj o zachování jeseterů na Zemi můžete sledovat i v dokumentu Záchrana dinosauří ryby na Prima ZOOM, který mimo jiné ukazuje, jakou katastrofou byl pro jesetery rozvoj průmyslu v komunistickém Sovětském svazu.
Jeseter Zdroj: iStock
Proč jeseterů ubývá
Ostatně člověk obecně nese hlavní vinu za jejich úhyn. Ať už kvůli nadměrnému lovu a likvidaci samic pro zmíněný kaviár, přerušení migračních cest stavbou přehrad nebo znečištění jejich přirozeného prostředí.
Pomyslnou perličkou pak je skutečnost, že jesetera jste si mohli ještě počátkem 20. století odchytit i ve Vltavě. Ryba totiž mohla připlavat až do centra Prahy, jak uvádí ve své publikaci zoolog Antonín Frič: „Jeseter dostával se při velkých vodách až do středu Prahy. Asi roku 1846 objevila se ‚velká mořská obluda' mezi jezy a vytrhala držky z ruky ženě, která je na břehu smíchovském prala.“