22. července 2017 06:00

Jak vidět skvrny levharta, který je celý černý? Jednoduše…

Lidské oko sice skvrny nezahlédne, ale vyfotit se dají.

Kočky jsou „in“

Kočkovité šelmy jsou už dlouhá léta v hledáčku cestovatelů, kteří by je chtěli alespoň zahlédnout. Přírodovědci a ochranáři podle počtu jedinců v daném ekosystému odhadují, kolik je v něm potencionální kořisti, zatímco lovci touží získat zážitek a trofej. Dál v řadě za nimi stojí pašeráci a obchodníci, jenž se přiživují na zcela nesmyslné touze po „léčivých ingrediencích“. Zkrátka kočkovité šelmy táhnou. Jejich skrytý, soumračný způsob života ale komplikuje pozorování. A když jsou zvířata celá černá...

Melaničtí jedinci

Za melanické jedince označujeme tvory, kteří jsou změnou v genetickém kódu zodpovědnou za pigmentaci zcela černí, a je jedno, zdali se jedná o levharty nebo zmije. V případě kočkovitých šelem vypadá jejich identifikace snadná, stačí si u "pruhatých“ či „skvrnitých“ druhů konkrétní vzor na konkrétním místě. Jenže tahle logika selhává v případě celočerně zbarvených zvířat. Zkušení biologové a mammalogové (odborníci na savce) ví, že když se „správně“ podívají, tak se v dobrém světle a úhlu pohledu dají skvrny rozeznat. Jenže ne vždycky jsou správné podmínky a zvíře ne a ne se postavit do správného úhlu.

Malajský trik

Malajsie je zemí s obrovským pralesem jehož část o rozloze 4343 km² je chráněná coby národní park Taman Negara (což v malajštině znamená „národní park“). Zdejší prales se mimo jiné chlubí výskytem levhartů indočínských (Panthera pardus ssp. delacouri) a zdejší ochranáři, mnohdy s pomocí zahraničních grantů, se snažili zjistit počet jedinců. Aby se zabránilo tomu, že bude některý melanický jedinec započtený vícekrát, bylo nutno „odhalit“ jejich skvrnité vzory. Ukázalo se, že východiskem jsou fotopasti.

Infrablesk

Pří náhodném snímku exponovaného fotopastí vybavenou infračerveným bleskem se ukázalo, že skvrny jsou najednou krásně rozeznatelné. Přírodovědci se na to zaměřili… a povedlo se jim velmi dobře zmapovat pohyb a počty levhartů v kontinentální části Malajsie.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom