Voda plná hadů a rejnoků, aligátor v kuchyni. Na Floridě mají po hurikánu o starost víc
Obyvatelé Floridy se při návratu do svých domovů zaplavených po řádění hurikánu Milton potýkají s mnoha nebezpečími. Kromě trosek a odpadků je záplavová voda plná bakterií, navíc se v ní prohánějí aligátoři, rejnoci a různé druhy hadů včetně obřích krajt.
Zatímco troskám se lidé vyhnou a tyčinkovité bakterie vibrio, jež jsou mimo jiné odpovědné i za choleru, vzhledem k jejich „velikosti“ ani nezaregistrují, s agilními tvory je to už horší. Takhle se po projíždějícím autě ohnal aligátor ve Fort Myers na západním pobřeží Floridy a zakousl se do pneumatiky:
The operator of a sanitation company in North Fort Myers, Florida, captured the moment when an alligator popped out of the water and bit at his van’s tire early Thursday morning as he traveled down a flooded street during Hurricane Milton. https://t.co/cYwX0tcKGI pic.twitter.com/OkUzjkG72u
— ABC News (@ABC) October 10, 2024
Přečtěte si také: Podívejte se na zápas člověka s rekordně velkou krajtou. Gigantičtí hadi sužují Ameriku
Aligátoři severoameričtí (Alligator mississippiensis) jsou zejména na jihu Floridy jako doma, za normálních okolností se ale zdržují ve zdejších močálech a řekách. Hurikán Milton, jemuž padlo za oběť nejméně 17 lidí, nicméně jejich teritorium významně rozšířil. Aligátorům teď v pohybu nebrání ploty, záplavová voda přitom opadává jen pomalu. Situace, kdy někdo ve svém domě objevil statného aligátora, nejsou výjimečné:
Přemnožené krajty
Úřady vyzvaly obyvatele Floridy, aby se záplavové vodě vyhýbali, a především byli opatrní při střetu s aligátory, rejnoky a hady. Aligátoři sice sami na člověka neútočí, v sebeobraně ale mohou být nebezpeční. Podobně je to i s místními hady, jimž dominují obří krajty tmavé (Python bivittatus).
Jde o invazivní druh dovezený ve 20. století k chovatelským účelům z Barmy. Už v 80. letech se někteří chovatelé na Floridě přebytečných nebo nechtěných hadích mazlíčků zbavovali vypouštěním do volné přírody. Další várku invazních škrtičů pak do volné přírody dodal v roce 1992 hurikán Andrew, když jeho přičiněním uniklo neznámé množství krajt z místních obchodů se zvířaty a z chovných zařízení.
Mohlo by vás také zajímat: OBRAZEM: Floridu válcuje hurikán Milton. Americkým státem prosvištělo 19 tornád
Krajty jsou škrtiči, dokáží ale velmi bolestivě kousnout. V průměru dorůstají necelých čtyř metrů, nejdelší chycený exemplář ale měřil 5,79 metru. V souboji predátorů je krajta častým vítězem – poradí si s pumou i aligátorem. Odhaduje se, že na Floridě žije kolem milionu krajt tmavých, úřady se proto snaží jejich počet regulovat a za zabité jedince vyplácejí odměny.
Zdroj: The Independent, The Nightly
Video, které jste mohli minout: Silný vítr a předměty létající vzduchem. Reportér CNN popsal situaci v srdci hurikánu Milton