Mohutný proud Konga nemá s životem slitování. Podívejte se na rybu, která jeho síle odolá
Kongo: Řeka extrémů 2 – hrbolavec africký
Dolní a střední tok řeky Kongo je domovem malé, ale velmi agilní ryby. Díky zploštělému tělu s nízkým odporem a redukci plynového měchýře se jen 10–12 cm velký hrbohlavec africký zarputile drží dna a odmítá se nechat unášet silným proudem.
Livingstonovy vodopády jsou souhrnným názvem pro peřeje na dolním toku Konga za jezerem Malebo. Mezi Kinshasou a Matadi řeka klesá o 270 m, přičemž vytváří přes 70 peřejí a vodopádů. Voda se zde řítí místy až 500 metrů hlubokou soutěskou a divoký proud, který je zde pětkrát mohutnější než Mississippi, ničí vše, co by zde mohlo přežít.
Přesto mají okraje divoké vodní smršti své obyvatele. Jedním z 300 druhů ryb, které toto bouřící prostředí kolonizovaly, je hrbohlavec africký (Steatocranus casuarius) patřící mezi akvaristy oblíbené cichlidy (vrubozubcovití, latinsky Cichlidae).
Urputní hrbohlavci
Cichlidy žijí v párech a jsou silně orientované na péči o potomstvo. Hrbohlavci se sice o svůj potěr nestarají tak dlouho a intenzivně jako jiné rody cichlid, zato si tvrdě hájí své teritorium. Jak ukazuje dokument Kongo: Řeka extrémů, který můžete vidět on-line na Prima ZOOM, jsou v divokém proudu Konga pod Livingstonovými vodopády schopní se svými soupeři urputně bojovat o životně důležité prohlubně a skuliny mezi kameny. Ty jim slouží nejen jako útočiště, ale i jako základ hnízda.
Hrbohlavce snadno poznáte podle výrazného čelního hrbolu. Samci dorůstají 12 cm, samičky jsou o něco menší. Pokud se rozhodnete nasadit si hrbohlavce do akvária, počítejte s tím, že se budou držet u dna, v němž se budou snažit rýt. Základem úspěšného chovu mohou být přes sebe poházené kameny, v nichž si hrbohlavci najdou úkryt. Jak uvádí Stanislav Peřina na akvaristickém serveru akvarko.cz, zbarvení těchto ryb se mění podle nálady od světle béžové až po tmavě hnědou, přičemž čím větší stres ryba zažívá, tím je zbarvení světlejší.
ZDROJ: Cosmos