4. dubna 2023 06:00

Gepard loví jako smrtonosné torpédo. Podívejte se, jak přesně míří na slabé místo kořisti

Zvířecí dynastie S2 (4) – Gepard loví pakoně

Hbitá kočkovitá šelma nepatří k obávaným rváčům, přesto je jedním z nejlepších lovců Afriky. Díky vysoké rychlosti a hbitosti skolí i o dost větší zvíře.

Nejrychlejší savec planety se vyskytuje především v savanách Afriky a částečně v Asii. Nejedná se o samotářské zvíře, když matka zůstává s odrostlými mláďaty dlouhou dobu a sourozenci často zůstávají trvale ve skupině. Život ve společenství je pro gepardy nezbytný, sami totiž nejsou moc zdatnými bojovníky a často se nechají o kořist připravit hyenami či lvy. I proto jsou aktivní především přes den, aby se vyhnuli silnějším dravcům. Pokud však jde o lov, patří k nejlepším.

Nebezpečná rychlost a vysoká úspěšnost

Úspěšnost gepardova lovu se pohybuje okolo 70 %, a to díky jeho schopnostem. Gepard má výhodu ve své ohebné páteři, která při běhu slouží jako pružina. Navíc mu hrubé chlupy na chodidlech a drápy, jež na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem nemá zcela zatažitelné, pomáhají k lepším odrazům. Díky tomu dělá gepard až 7 metrů dlouhé skoky, takže se při běhu prakticky nedotýká země. Jeho ocas slouží jako kormidlo, s jehož pomocí dokáže manévrovat i ve vysoké rychlosti. Oproti jiným dravcům zároveň dokáže měnit akceleraci své rychlosti za běhu. Při něm vyvine rychlost až 100 km/h. Jak ostatně uvidíte v pořadu Zvířecí dynastie na Prima Zoom, kde gepardí samice názorně ukazuje mláďatům, jak skolit pakoně.

Čtěte také: Burešová jako vlk, Tomešová coby gepard. Slavné krásky se mění ve zvířata

Většinu kořisti geparda tvoří malí kopytníci. Při lovu si vybírá kořist zrakem, připlíží se a z bezprostřední vzdálenosti vyrazí. Mezi kočkovitými šelmami je gepard jedinečný tím, že svou oběť štve, což je doména hlavně psovitých šelem. Vydrží však pouze 10–20 vteřin, rychle se totiž unaví. Přestože je jako lovec nedostižný, patří k druhům, jimž hrozí vyhubení. Gepardovi totiž postupně ubývá životní prostředí, zároveň jej ohrožují konflikty s farmáři a nízká genetická variabilita, která mu znemožňuje se přizpůsobit.

Zdroj: Wild Life Act

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom