Ekonomii vymyslely už opice. Lidé ji mají v genech
Psychologové přišli na to, že opice přicházejí k bohatství podobně jako my lidé.
Co nejvíc odlišuje bohaté od chudých? Pochopitelně bohatství, ale v psychologické rovině jde především o schopnost riskovat. Podle mnoha vědeckých studií dokážou bohatší lidé častěji a lépe riskovat než ti, kdo žádný majlant nezískají. Vědci z univerzity v Sydney teď prokázali, že primáti a opice to mají nastavené úplně stejně.
Podle zjištění australských primatologů vznikla lidská citlivost vůči bohatství dávno před vznikem peněz, pravděpodobně ještě v dobách, kdy jsme ještě vůbec nebyli lidmi… V sérii pokusů s opicemi se totiž ukázalo, že ti bohatší a úspěšnější primáti se při ekonomickém rozhodování řídí stejnými principy jako bohatí lidé.
Vědci testovali makaky na zjednodušené verzi výherního automatu. Od běžného přístroje se lišil především tím, že různé možnosti měly odlišné pravděpodobnosti výhry. Asi po 20 dnech se opice naučily chápat, jak tento systém funguje a podle pravděpodobnosti úspěchu dávaly do hry své sázky. Jen se nehrálo o peníze, ale o materiální odměny: vodu, ovoce a pamlsky.
Ukázalo se, že sytější a zdravější opice (tedy obdoba bohatších lidí) si dovolovaly výrazně více riskovat než ty hubenější opice. K výzkumu opic přešli vědci od jednodušších zvířat, například ptáků. U těchto zvířat se totiž nepodařilo sestavit dostatečně vypovídající testy.
Co to říká o nás lidech? Podle vědců ze Sydney poměrně hodně. Především to, že tyto mechanismy, podle nichž se každý den řídíme, vznikly už v dobách, kdy společnost existovala úplně jinak než dnes. Také to naznačuje, že ekonomické zákonitosti a chování jsou v nás uložené mnohem hlouběji, než jsme si doposud mysleli…