Jedovatá opice z Bornea je největší objev roku
Savci, kteří jsou jedovatí, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. O to víc biology zaskočil tento objev.
Roztomilý, ale vražedný – tak by se dal nejlépe popsat nově objevený primát, kterého našli přírodovědci v džunglích Bornea. A to roku 2012, v době, kdy měl končit podle Mayů svět. Jde o nový druh outloně – pomalého primáta s velkýma kulatýma očima. A s jedem v těle…
Outloňové jsou sice známí stovky let, do povědomí většiny lidí se však dostali až slavným virálním videem, kde jeden z nich drží v tlapkách mrňavý deštníček. Kombinace obrovských očí a téměř lidského chování vyvolala očekávaný efekt: miliony zhlédnutí na serveru YouTube. No schválně, nepřijde vám tohle také roztomilé? Jenže pozor, to, co vidíte, je projevem zoufalství a neštěstí:
Zdánlivě roztomilé video ukazuje, jak se outloni brání, když je něco ohrozí: pevně se chytí nejbližšího předmětu a snaží se být co možná nejméně nápadní. Tato pasivita pak vypadá jako roztomilost… Bohužel za svou roztomilost outloni pykají: v Asii s nimi bují brutální černý trh. Pašeráci je loví přímo ze stromů a vozí je především do Japonska, kde je bohatí obchodníci chovají jako domácí mazlíčky. Bohužel jen krátkou dobu, protože divoká zvířata v zajetí rychle umírají. Jenže pro Japonce je mnohem důležitější, že outloň je „kawaii“ – roztomilý…
Jedovatí savci Dlouhá desetiletí se uvádělo, že jediným druhem jedovatého savce je australský ptakopysk. Tento podivný vačnatec má jedové žlázy na stehnech zadních nohou – jed sice způsobuje palčivou bolest, ale to není jeho hlavní úlohou. Biologové zjistili, že ptakopyskové jed produkují jen v době páření. Má tedy nějakou roli v jejich pohlavním životě… Podobné žlázy má i ježura, paježury a někteří rejsci.
Podle statistik jich přitom až 90 procent zemře přímo během přepravy. Mláďata se většinou odchytávají co nejmladší. Jenže outloni se, stejně jako jiné druhy primátů, učí mnoho dovedností až v průběhu života od svých rodičů. Když je pytláci seberou těsně po narození, nenaučí se ani čistit svou srst. V dospělosti z ní tak neumí odstranit moč a ani mastnotu, což přirozeně vede k mnoha zdravotním komplikacím.
Jed na pytláky nestačí
Jen málokdo z chovatelů však ví, že outloň je jeden z mála jedovatých savců. Na loktech má jedové žlázy. Ty si olizují – výsledkem jsou jedovaté sliny, jimiž se opičky brání proti případným predátorům. Sice jde o dostatečnou obranu proti drobným šelmám Bornea, ale proti pytlákům je to zcela nedostatečná zbraň. Jsou to příbuzní lemurů. Jejich různé druhy se od sebe jen těžko rozeznají; základním rozpoznávacím prvkem jsou skvrny na obličeji. Nově identifikovaný druh nazvaný Nycticebus kayan byl pojmenován podle řeky Kayan, která protéká právě tou částí Bornea, kde tito savci žijí.
Celou studii o nově objeveném druhu přinesl odborný časopis American Journal of Primatology.