Čínská medicína vybíjí luskouny, Jižní Afrika se je snaží zachránit
S tím, jak stále roste ilegální trh se šupinami luskounů, stává se situace těchto podivných tvorů stále krizovější.
Luskouní „zoo“
Jižní Afrika na konci června oznámila, že vybuduje útočiště pro luskouny – dostalo název Luskounárium (Pangalorium). Má pomoci jednak tato unikátní ohrožená zvířata krátkodobě zachránit, ale současně by tam měli vědci zkoumat, jak zařídit jejich přežití v dlouhodobém horizontu. To znamená, že zde bude probíhat intenzivní výzkum zaměřený mimo jiné také na to, jak se luskouni vypořádávají se změnami klimatu.
Luskoun na Borneu Zdroj: Piekfrosch
Luskouni a čínská medicína
Luskouni mají tu čest být vůbec nejpašovanějšími tvory na planetě. Žijí pouze v Africe, ale drtivá většina ulovených exemplářů putuje přes několik center černého trhu do Asie. Luskouni jsou pro asijskou medicínu něco jako kámen mudrců: čínská tradiční medicína věří, že když jde o zvíře tak jedinečné, musí mít i jedinečné léčivé účinky.
Luskoun je jediným savcem na světě, který má šupiny, Asiatům tedy připomíná mýtické draky – a jeho šupiny tedy v jejich magické logice nutně musí mít „dračí sílu“. Ta má léčit kde co, ale především je prý unikátním lékem na mužskou neplodnost; opět podle magických zásad čínské medicíny. A aby toho nebylo málo, je maso luskounů považováno za výjimečnou pochoutku – zřejmě ani ne tak kvůli chutí samotné, jako spíš pro jeho statusový symbol. Je vítáno zejména na svatebních hostinách, kde funguje jako ukázka toho, že jde o dobrý sňatek – maso je důkazem bohatství nevěsty – jeden kilogram totiž stojí přes 7000 korun.
Luskoun ostrovní Zdroj: Wikipedia commons
Čína vybíjí africké luskouny
V posledních letech se konečně i čínská strana začala tomuto problému věnovat – a díky tomu teprve teď začíná na světlo vyplouvat rozsah problému: vloni zadržely čínské úřady zásilkový kontejner, který plul z Afriky na lodi do jednoho z čínských přístavů. Vezl rekordní zásilku 13 tun luskouních šupin! Experti odhadují, že kvůli této jediné zásilce bylo pozabíjeno asi 20 000-30 000 luskounů. Takové vybíjení by neustál žádný živočišný druh – a na stavu luskounů se to začíná bohužel už také projevovat.
Celkem jen čínské úřady zadržely 47 tun šupin, což odpovídá asi 90 000 luskounů. A protože kvalifikované odhady říkají, že se daří zachytávat asi 10 procent celkého množství pašovaného zboží, je pravděpodobné, že počet vloni pobitých luskounů se ohybuje kolem milionu!
Pašerácká dopravní linka
Tento byznys kvete natolik, že vznikly pravidelné lodní trasy mezi východní Afrikou a některými čínskými přístavy. Jihoafričtí odborníci tvrdí, že obchod je ovládaný několika čínským rodinami, které mají situaci pevně pod kontrolou – pomocí úplatků a vlivu brání většímu vyšetřování, současně jsou vlastně téměř monopolními dodavateli „zázračného léku“.
Když jsme už u léčivých vlastností luskouních šupin: když američtí vědci zkoumali jejich vlastnosti, nenašli v šupinách jedinou látky, která by měla léčivé účinky silnější než něco, co obsahuje třeba obyčejný rohlík.
Co bude dál?
Jižní Afrika vidí problém jako alarmující, některé studie totiž ukazují, že luskouni by měli problém i bez pytláků a pašeráků – vyšší teploty jim vůbec neprospívají. Nová rezervace by měla být maximálně dobře hlídaná a chráněná, měli by v ní také pracovat ti nejlepší experti na záchranu živočišných druhů z celého světa. Držíme projektu palce, „oživlé šišky“, jak se luskounům také přezdívá, si to zaslouží!
Text: MK