17. srpna 2024 07:05

Smrtící past mezi chobotnicí a murénou. Krabi uvízli mezi dvěma predátory, podívejte se na výsledek

Země: Základy naší planety (3) – Mezi chobotnicí a murénou

Když se na jednom místě sejdou dva predátoři, jen kořist z toho nemá radost. O nadílku krabů světlonohých se muréna rozdělí s chobotnicí.

Krabi světlonozí se vyskytují na březích Jižní Ameriky, Střední Ameriky a Mexika a platí za jeden z nejrozšířenějších druhů krabů. Přes vodní hladinu se pohybují neuvěřitelně rychle a dokáží být patřičně obezřetní, když je nablízku predátor. Draví obyvatelé amerických vod ale disponují stejně rychlým postřehem a vědomostí, že krabi používají stále stejné trasy. V pořadu Země: Základy naší planety na Prima ZOOM se na takovém místě objeví hned dva obávaní lovci.

Čtěte také: I samice chobotnic se brání proti obtěžování. Na vtíravé samce hází bahno či mušle

Skryté hrozby

Prvním z nich je chobotnice, fascinující tvor se zobákovitou tlamou ve středu osmi končetin a tělem tak měkkým, že se protáhne malou škvírou a najde úkryt v opuštěné ulitě. Chobotnice je známá pro svou vysokou inteligenci a kognitivní schopnosti, například rozeznává tváře a dokáže vyřešit některé hádanky. Další zajímavostí je její složitý nervový systém, který vysvětluje biolog David Scheel: „Pohyb přísavek nekoordinuje centrální mozek jako například u člověka. Koordinace je řízena z jednotlivých ramen.“

Druhým predátorem, který si na kraby počíhá, je muréna, dravá ryba, kterou si snadno spletete s hadem. Kolem celého těla má jen malé ploutve, zato jí pomáhá vnitřní čelist, schovaná hluboko v hrdle. Na kořist si umí počkat mezi korály, odkud vysune třetinu či polovinu těla, když kolem její skrýše proplave korýš, ryba či sépie. Jakmile má kořist na dosah, rychle ji uchopí a překousne, aby ji mohla snáze pozřít. Oba dravci si u skupiny krabů přijdou na své, byť se většině nebohých korýšů podaří uniknout.

Zdroje: The Guardian/Encyclopedia Britannica

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora