9. září 2022 06:00

Černá vdova člověku způsobí dlouhé utrpení i smrt. Podívejte se, jak se zakousne do oběti

Pavouk snovačka jedovatá, známý také jako černá vdova, se může pochlubit jedním z nejsmrtonosnějších toxinů ve volné přírodě. Přestože loví převážně hmyz, není to zdaleka jediný živočich, který není před pavoukem v bezpečí.

Snovačka jedovatá sice může dorůst do 50 milimetrů, stále ale patří mezi nejobávanější predátory. Poznáte ji snadno podle barevné skvrny na zadečku. Čím je pavouk starší, tím je její kresba výraznější. Nejčastěji vyhledává suché stepní oblasti a pavučinu spřádá poměrně nízko nad zemí. Její pavučinu tak najdete v křovích, pod kulatinami nebo v hromadě dřeva.

Lovec a smrt

Síť černé vdovy má průměr 300–400 mm a kromě létavého hmyzu, který v ní uvízne nejčastěji, může zachytit hady, ještěrky nebo myši. Jakmile se nebohý živočich zaplete do sítě, snovačka jej začne balit do pevných lepkavých vláken a jedním kousnutím do něho vstříkne jed s trávicími enzymy. Jed zabije kořist asi za deset minut a – jak ukazuje dokument Neznámá Korsika na Prima ZOOM – do té doby ji snovačka drží v končetinách. Jakmile ucítí, že se její puls zastavil, vymotá ji z pavučiny a odnese do svého úkrytu, kde ji pomalu vysaje.

Právě jed snovačky jedovaté řadí pavouka mezi nejsmrtonosnější živočichy. Je silnější než jed chřestýšů, kober nebo korálovců. Stačí se zakousnout jen milimetr pod kůži a jed může zabít člověka nebo většího kopytníka. Člověk může po kousnutí černé vdovy prožít bolestivé svalové křeče, dušnost a intenzivní několikahodinovou bolest. Není výjimečné, že kousnutý člověk zemře do 30 dní, pokud není zahájena patřičná léčba, případně může kousnutí přežít s doživotními zdravotními následky, jako třeba ztrátou citu v končetinách.

Zdroj: Wikipedie / Live Science

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom