Muž se nechal 200krát uštknout hadem, aby zachránil tisíce lidí. Jeho bláznivý plán začíná fungovat
Uštknutí hadem není žádný med. Ačkoliv v našich zeměpisných šířkách je nebezpečná v podstatě pouze zmije, v jiných koutech světa jsou hadi opravdovou hrozbou. Není se proto čemu divit, že neustále probíhá výzkum protijedů, do kterého se velmi osobitým způsobem zapojil také Američan Tim Friede. Nechal se totiž opakovaně uštknout nejjedovatějšími hady světa, aby mohl svou krev následně poskytnout k výzkumu a přispět tak k záchraně mnoha životů.
Tim Friede, bývalý dělník z Wisconsinu, se rozhodl učinit ze svého těla laboratoř. Během posledních dvaceti let se nechal zcela záměrně uštknout více než 200krát, a to hady, jejichž jed běžně zabíjí během několika minut. Cílem nebyl adrenalin ani jiná forma extrémního sportu – Tim si chtěl vypěstovat imunitu a pomáhat ostatním.
Životní mise
Začínal s malými dávkami hadího jedu a postupně přešel na přímá uštknutí kobrami, černými mambami nebo chřestýši. „Prvních pár uštknutí bylo šílených,“ řekl Friede v rozhovoru pro magazín NPR. Situaci popsal jako včelí bodnutí, ale tisíckrát horší. „Úroveň stresu vám vylétne do nebe,“ popisoval Friede dál. Bez ohledu na nepříjemnosti ale původní snahu stát se imunním skutečně změnil v životní misi a vědci dnes z jeho protilátek vytvářejí experimentální univerzální protijed.
V testech na myších dokázal zcela nebo částečně neutralizovat jed 19 smrtelných druhů hadů. Studie zveřejněná časopisem Cell pak detailně popisuje unikátní koktejl protilátek, který je podle odborníků průlomový. Potvrzují to například slova biotechnologa Andrease H. Laustsen-Kiela z Technické univerzity v Kodani, který protilátky označuje za ten možná nejlepší mix, který byl kdy zmapován. A právě ona univerzálnost je klíčová, pokud se lékaři snaží uštknutému člověku zachránit život.
Čtěte také: Nový lék na kobří uštknutí jsme měli celou dobu před očima. Může pomoct milionům lidí
Nesmírně důležitá univerzálnost
„Pokud lékaři nevědí, jaký had člověka kousnul, nemají šanci vybrat správný protijed,“ vysvětluje listu The Guardian imunolog Jacob Glanville. Dostává se tím ale k Friedeho krvi, ze které bylo možné izolovat dvě klíčové protilátky, které účinkují proti 13 hadím druhům. Do směsi pak přidali ještě syntetický protijed, díky čemuž byla účinnost rozšířena na všech 19 testovaných hadů. Tím bylo dosaženo úplné ochrany proti oněm 13 druhům a částečné ochrany proti zbylým druhům, což se dosud nikomu nepodařilo.
Že je podobný výzkum důležitý, pak podtrhují data Světové zdravotnické organizace, podle kterých zasáhne hadí jed miliony lidí, z nichž 81-138 tisíc umírá. Mnoho dalších ovšem zůstává s trvalými následky, jako je ztráta končetiny nebo nutnost rozsáhlých operací a transplantací kůže. Nyní zbývá protijed dále testovat na zvířatech a poté přistoupit k testování na lidech. Pokud půjde vše podle plánu, může být Friedeho krev základem léku, který bude už brzy běžnou součástí výbavy záchranářů a lékařů žijících v oblastech, kde hrozí hadí uštknutí.
Zdroj: NPR, WHO, The Guardian
Video, které jste mohli minout: Hadi v kalhotách: Pašerák se v Číně nezvyklým způsobem snažil propašovat více než sto plazů