31. července 2018 06:00

Evropa má problém: roku 2030 budou dvě třetiny žen obézních! Proč?

Alarmující. Evropské ženy tloustnou – a podle vědců ze Světové zdravotnické organizace (WHO) tloustnou zatím nevídaným tempem. Podle expertů nás čeká krize, která bude stát stovky miliard…

Obezita aktuálně sužuje přes 2 miliardy lidí po celém světě. To znamená, že každý druhý dospělý a každé páté dítě trpí nadváhou nebo obezitou!

WHO tvrdí, že na vině je nejvíc současný životní styl, který je založen především na posedávání a následném polehávání. Vědci upozorňují, že třeba ve Velké Británii bude za 15 let obézních 74 procent mužů a 64 procent žen.

Obezita přináší mnoho problémů, nejen sociálních (je prokázáno, že obézní lidé si hůř shánějí práci), ale především zdravotních. Těmi nejzávažnějšími jsou rakovina, cukrovka a srdeční problémy… U žen se tyto problémy od obezity odvíjejí bohužel častěji než u mužů.

Nejobéznější? Irsko vs. Nizozemí

Zemí, kterou obezita bude trápit nejvíc, se stane roku 2030 Irsko – tam bude obézní prakticky 100 procent populace! Z 53 analyzovaných zemí ubude tlouštíků jen v jediném evropském státě, a to v Nizozemí. Tamní populace jediná zeštíhlí, podle expertů především díky zdravému životnímu stylu a hlavně v této zemi velmi rozšířené cyklistice.

A co Češi? U nás problém nemá být tak zásadní, ale stejně se nás dotkne; v roce 2030 bude u nás obézních víc než třetina lidí. V České republice má být v roce 2030 žen s nadváhou 64 procent, přičemž v roce 2010 to bylo o deset procent méně. Podíl obézních Češek údajně vzroste z 23 procent v roce 2010 na 37 procent o 20 let později.

Českých mužů s nadváhou bylo v roce 2010 69 procent a o 20 let později to má být 79 procent. Podíl obézních mužů má ve stejném období vzrůst z 22 na 36 procent.

Ženy mají problém

Nijak to nehodnotíme, ale konstatujeme to jako fakt: podle řady sociologických studií se ženy s nadváhou a obezitou potýkají s diskriminací výrazně více než muži. Shodli se na tom například němečtí vědci z Lipska, kteří hodnotili v metastudii výsledky 27 prací o ženské a mužské nadváze.

Nejčastějším projevem nadváhy u žen bývají pravidelné deprese a také snižování společenského postavení – štíhlost je v současné společnosti typickým projevem úspěchu, zatímco tloušťka je stigmatizována jako neúspěch. U mužů to takhle jednoduše nefunguje – i velmi obézní muži bývají pokládáni za velmi úspěšné.

Zaplatí to stát – takže my všichni

Podle expertů je největším problém finanční stránka věci. Zatím není obézních tolik, aby se vyplatilo systémově problému předcházet – lacinější je řešit následky. Jakmile se ale procento obézních ve společnosti zvýší, budeme muset přístup změnit – ale to už bude pozdě…

Televizní proměna Tlouštíků

Trvalým řešením problémů s nadváhou, obezitou i nutnou změnou životního stylu se od 26. března na Primě bude zabývat nový pořad s názvem Tlouštíci. Tým renomovaných odborníků v unikátním projektu nabízí jedinečný koncept hubnutí a~zdravé změny životního stylu.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom