9. června 2019 14:00

Amerikou se šíří klíšťata, která lidem způsobují něco hrozného

O tom, že přestanou jíst maso, přemýšlí hodně lidí. Přinutit je k tomu ale může nepříjemný parazit – klíště americké.

Mike Abley si stejně jako miliony dalších Američanů nedovedl život bez hamburgeru představit – až do osudného dne, kdy pár hodin po večeři založené na kusu mletého hovězího dostal silný anafylaktický šok. Poté, co jeho tělem několik hodin zmítaly křeče, nakonec omdlel. Záchranka naštěstí přijela včas.

Co se vlastně stalo? Alergologové popsali podivný problém: pan Abley je alergický na červené maso. To by se dalo pochopit, kdyby nešlo o 74letého chovatele dobytka, který od malička nejedl nic jiného, než hovězí....

Alergie schovaná za klíště

Následný vědecký výzkum ukázal, že jádro pudla je ukryté někde jinde. Stejným problémem jako Abley trpí dalších nejméně 1500 obyvatel Spojených států amerických a podle poslední studie zveřejněné v odborném časopise Popular Science takových případů v posledních letech rychle přibývá. Podařilo se již také najít činitele, který je za tento stav zodpovědný: jde o klíště americké (Amblyomma americanum), které se dříve nacházelo jen v jižních částech Texasu. Po jeho kousnutí se můžete změnit v nedobrovolného vegetariána.

Díky sílící klimatické změně se navíc tento tvor dostává stále severněji, nyní se nachází také ve Virginii odkud pochází pan Abley. A s tím, jak přibývá klíšťat, stoupá také počet lidí, u nichž jejich kousnutí způsobují tuto extrémní formu alergie. Typicky je to vidět na příkladu New Yorku. Ještě roku 2011 tam neměli ani jediný případ tohoto zdravotního stavu, ale o tři roky později už zaznamenali přes 200 případů!

Záhadná epidemie

Na spojitost mezi kousnutím klíštětem a alergií na červené maso přišli vědci už roku 2008. Poprvé na to upozornili alergologové Thomas Platts-Mill a Scott Commins, když se tato alergie projevila u jednoho z léků proti rakovině. Dokázali sice popsat, v čem přesně klíšťata alergii způsobují a jak je nemoc riziková, neuměli ovšem najít jediný způsob, jak jí předcházet nebo zabránit.

Od té do doby podobných případů výrazně přibylo, ale lék stále ještě není na světě. Mechanismus postižení zůstává záhadný stejně jako to, proč se vlastně klíšťata toho jediného druhu, které alergii přenáší, stále tak rychle šíří na sever. Aniž by vědci znali přesné podrobnosti, nejsou schopní proti tomuto zdravotnímu problému cíleně bojovat.

V New Yorku se snaží nemocným, kteří musí prožít zbytek života bez masa, pomáhat alergoložka Erin McGintee. Ta věří, že se problém bude v budoucnosti v USA rychle šířit: „Nejde zatím o národní epidemii, ale s tím, jak rychle se klíšťata šíří, myslím, že v mnoha oblastech dojde k epidemiím na státní úrovni.“

Stane se z Američanů národ vegetariánů?

Současně se již objevily také konspirační teorie, které se snaží vysvětlit problém spiknutím elit. Podle konspirátorů se mnohým dnešním elitám velmi dobře hodí, kdyby se omezila konzumace masa – což by mělo mít pozitivní dopad na produkci oxidu uhličitého.

Pro podobné nesmyslné spekulace ovšem neexistuje jediný argument a ani náznak důkazu – zdá se, že celý proces má na svědomí pouze příroda; člověk se na tom podílí jen tím, že zrychluje oteplování planety, jež pomáhá šíření klíštěte.

Text: MK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom