20. června 2018 06:00

Špičkoví zabijáci pravěku allosauři lovili ve smečkách. Potkat byste je opravdu nechtěli

Co bylo před tyranosaurem? Zemi ovládali ceratosauři – aspoň do doby, než nenarazili na něco mnohem většího a chytřejšího…

Ceratosaurus po 20 milionů let stál na vrcholku potravní pyramidy. Nové výzkumy ale zjišťují, že se tento superpredátor postupem doby sám stal kořistí lovce dvakrát tak velkého – obřího allosaura. Ten byl postrachem jurského období dávno před tím, než se objevil Tyranosaurus rex.

Nebezpečný svět dinosaurů můžete prozkoumat v dokumentu Jurské bojiště dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Naleziště poblíž Cañon City v americkém Coloradu uchovávalo kostry deseti druhů různých dinosaurů, většinou býložravců. Jedno však bylo zvláštní – kostry byly rozervané a většina kostí scházela. Paleontologové také na mnoha kostech zaregistrovali velké množství šrámů.

Když svět patřil ceratosaurům

Mezi kostmi býložravců se objevila i téměř kompletní kostra obřího predátora ceratosaura (Ceratosaurus nasicornis). Tehdy běžný predátor měřil 7 metrů na výšku, ale oproti pozdějším dinosaurům, jako byl Tyranosaurus rex, byl menší. Od ostatních predátorů své i pozdější doby se lišil i v jiných detailech: Jako jediný masožravec měl roh na čenichu a také měl na předních nohou čtyři prsty. Ostatní dinosauři měli prsty tři. Jako zbraň používal především čelisti a zuby.

V období jury před více než 150 miliony lety ceratosaurus vynikal jako vrcholný predátor. Byl zřejmě velmi úspěšný – kromě rozšíření v oblasti dnešních Skalistých hor v Severní Americe (kde ovšem byla v té době rozlehlá nížinatá planina protkaná množstvím řek) víme i o nálezech z Evropy (Španělsko a Portgalsko). Jeho blízcí příbuzní žili v Jižní Americe a podle některých stop zřejmě žil i v Africe.

Ceratosaurus měl sice ostré zuby, ale ty nebyly uzpůsobené k tomu, aby rozkously kost. Mohl mít tedy na svědomí šrámy nalezené na kostech z paleontologického naleziště poblíž Cañon City? Odborníci tvrdí, že ne.

Inteligentní allosaurus

Hlavním podezřelým je vrcholný predátor svrchní jury, obávaný allosaurus (Allosaurus fragilis). Měl silné čelisti s ostrými zuby a na předních končetinách drápy, které se hodily k trhání. Byl mnohem větší než ceratosaurus a žil ve smečce. To bylo příznačné pro býložravce, ale do té doby méně běžné u predátorů. Na rozdíl od ceratosaura byl allosaurus inteligentní tvor schopný tvořit strategie. Bylo to nejrozvinutější zvíře jury.

Právě allosaurus se zřejmě postaral o pradávné pohřebiště dinosaurů v Coloradu. Podle paleontologů překvapil dvojici ceratosaurů lovících býložravé dinosaury a jednoho z nich v souboji zabil. Sám ale nakonec zraněním podlehl a rozmnožil tak sbírku koster u Cañon City.

Nebezpečný svět dinosaurů můžete prozkoumat v dokumentu Jurské bojiště dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom