22. května 2018 15:53

Hitler je mrtev. Definitivně!

Konspirační teorie jsou sice nesmrtelné, ale v otázce Hitlerovy smrti dostaly smrtící úder. Konečně vědci potvrdili pravost Hitlerových ostatků.

Hitler a konspirace

V případě milovníků nacistických teorií je přání otcem myšlenky. Neonacisté by si přáli, aby jejich „guru“ nezůstal v bunkru pod Berlínem, ale přežil a dál ovlivňoval svět svými zrůdnými plány. Nepovedlo se mu na poslední chvíli odletět do Argentiny či do Dánska, neodplul ponorkou, nepřežil na polární stanici ani v Antarktidě, ani v Arktidě a ani za něj nespáchal sebevraždu dvojník. Teorie o jeho následovnících, dětech, tajných rituálech nebo zbraních bezesporu budou dál žít v mediálním prostoru, ale jedna, ta nejzákladnější teorie, je mrtvá. Zemřela spolu s Hitlerem a potvrzená je teprve chvíli. Hitler se navzdory konspiračním teoriím z Berlína nedostal.

První konspirátor byl Stalin

Jednoduchá pravda, že Hitler nechtěl padnout do rukou Sovětům, kteří by s ním udělali monstrproces, ani spojencům, kteří by jej bezesporu odsoudili k trestu smrti, a tak spáchal sebevraždu, je pro mnoho lidí málo sexy. Když Hitlerovu ohořelou mrtvolu našli v mělkém hrobě na zahradě říšského kancléřství, uzurpovali si nález pro sebe. Spojenci, kteří měli otevřenější informační kanály, se o nálezu nedozvěděli, čímž bylo zaseto semínko pochybností, z nichž následně vyklíčily ony výše zmiňované konspirační teorie. Na vině byl samotný Stalin, který na informace utajil embargo a podle jedné z teorií přímo počítal s tím, že rozjede konspirační kampaň s cílem poukázat na nebezpečí západního myšlení. Vždyť přece pomohli Hitlerovi přežít.

Nejlepším potvrzením jsou zuby

Metod, jak bezpečně identifikovat totožnost, je celá řada – od rozboru DNA (metody, která se v roce 1945 nepoužívala – struktura DNA byla objevena až v roce 1953), přes daktyloskopickou expertízu až po porovnání zubních záznamů.

Zubní sklovina patří mezi extrémně tvrdé materiály, takže se zuby dají „zrekonstruovat“ a porovnat se zubními záznamy i ze spáleného těla. Povedlo se najít nejprve asistentku Hitlerova osobního zubaře Käthe Heusermannová, později i samotného dentistu Hugo Blaschkeho. Odborný časopis Europien Journal of Internal Medicine vydal 18. května 2018 materiál pro Hitlerovy konspirátory zásadního významu: The remains of Adolf Hitler: A biomedical analysis and definitive identification.

Vtipné je, že Hitlerův chrup se ukázal v rámci výstavy laikům, ale pro posouzení odborné veřejnosti až donedávna zapůjčen nebyl. Už dříve jak zubař, tak i asistentka potvrdili pravost Hitlerova chrupu, nově analýza potvrdila, že muž, jemuž zuby patřily, byl vegetarián (což Hitler byl) a prokázala se i chemická změna způsobená kyanidem, kterým se vůdce otrávil.

Jenže jak známe milovníky konspirací, tak se určitě objeví nová – přesně podle hesla: Hitler je mrtev, ať žije Hitler. Jen malá pointa na závěr. Asistentka Heusermannová na základě sovětského soudu strávila deset let v sovětském gulagu. Jejím hlavní prohřeškem bylo, že díky tomu, že se starala o vůdcův chrup, podporovala jeho smrtonosné válečné tažení na jehož konci byly desítky milionů mrtvých. Nic jí nepomohla skutečnost, že sama kryla židovského zubaře, u kterého sloužila dříve. I v Sovětském svazu totiž vládl Stalinem podporovaný antisemitismus.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom