21. července 2021 13:10

Egyptští archeologové učinili vzácný objev, který přináší nové důkazy o zkáze Hérakleiónu

Vědcům se podařilo učinit nevídaný objev, který odhaluje jednu z největších katastrof egyptských dějin.

Tým egyptsko-francouzských archeologů zkoumající zaplavené trosky dávného města Hérakleión objevil vzácné trosky egyptské válečné lodi a pohřební komplex dokládající přítomnost řeckých obchodníků. Oznámilo to egyptské ministerstvo památek a turismu.

K potopení válečné lodi došlo, když se ve 2. století před naším letopočtem zřítil zdejší Amonův chrám, v jehož blízkosti kotvila. Předběžný průzkum ukazuje kýl 25 metrů dlouhé lodi s plochým dnem, vesly a velkou plachtou, která byla postavena v klasickém stylu a nesla rysy typické pro lodě stavěné v době antického Egypta.

V další části města archeologové odhalili pozůstatky velké řeckého pohřebiště, které pochází z prvních let 4. století před naším letopočtem.

Město zničily vlny a zemětřesení

Hérakleión kdysi býval největším egyptským přístavem. Ovládal vstup do Egypta u ústí západní části Nilu a dominoval oblasti celá staletí předtím, než v roce 331 před naším letopočtem Alexandr Veliký založil opodál Alexandrii.

Město Hérakleión zničilo a zatopilo společně s velkou částí delty Nilu několik zemětřesení a přílivových vln. Archeologům se ho podařilo lokalizovat teprve v roce 2001 v zátoce Abú Kír.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom