26. ledna 2022 04:30

Zázrak nad Československem – letuška v roce 1972 přežila pád z deseti kilometrů

Výbuch nálože v zavazadle zcela zničil zánovní jugoslávský stroj DC-9, když přelétal přes severní Čechy. Tragédii jako zázrakem přežil jediný člověk – letuška Vesna Vulovićová.

Vesně Vulovićové bylo 22 let, když se její příběh zapsal nejen do dějin tehdejšího socialistického Československa, ale také do Guinessovy knihy rekordů. Mladá letuška 26. ledna 1972 jako zázrakem přežila pád z výšky deseti kilometrů poté, co stroj jugoslávských aerolinií roztrhal na kusy výbuch nálože nastražené v jednom ze zavazadel.

Teprve rok starý McDonnell Douglas DC-9 na lince Stockholm-Kodaň-Záhřeb-Bělehrad explodoval v 16:01 – jen minutu a půl po překročení hranic mezi tehdejší NDR a ČSSR – a trosky dopadly do okolí Srbské Kamenice na Děčínsku. Pád z výšky 10 050 metrů neměl nikdo z 23 cestujících a pěti členů posádky šanci přežít. S jedinou výjimkou…

Šťastná letuška

Na zemi byl v té době typický lednový den – už se stmívalo a bylo kolem nuly. V tom začaly ze zatažené oblohy v okolí Srbské i České Kamenice padat různé předměty a dokonce lidská těla. Několik vteřin po výbuchu se od trupu odlomila kabina a řítila se samostatně k zemi. Oba piloti byli později nalezeni připoutáni v sedačkách a podle lékařských zpráv měli v okamžiku nárazu ruce na řízení a nohy na pedálech. Ručička zničených hodin se otiskla na čase 16:09 – kabina tedy padala nekonečných 8 minut.

Hledání obětí a trosek začalo prakticky ihned po zprávách od očitých svědků a už během večera a noci se podařilo pátracím skupinám (dorazilo i 500 vojáků) najít na ploše asi dvaceti kilometrů čtverečních v hustě zalesněném a kopcovitém terénu 11 lidských těl, jeden motor a mnoho předmětů z letadla. To hlavní ale mělo teprve přijít.

Když totiž skupina, v níž byl i bývalý zdravotník wehrmachtu Bruno Henke, objevila hlavní část trupu, zaslechla naříkání v srbochorvatštině. Pod bezvládným tělem letušky Slobodanky Gavranovićové a převráceným servírovacím vozíkem ležela dívka – a žila. Šlo o další stewardku Vesnu Vulovićovou která v okamžiku exploze zřejmě v kuchyňce v ocase letadla připravovala občerstvení. Teď visela napůl ven z roztrženého trupu, který při nárazu na zem přišel o obě křídla a ještě nějakou chvíli klouzal po svahu.

Čarodějnice Vesna

Kromě Vesny našli záchranáři v troskách trupu dalších šest lidí, všichni ale byli mrtví. Jen tato dívka jako zázrakem přežila. Kromě jiných zranění měla zlomeninu lebky a páteře, ale žila. Vesna byla okamžitě dopravena do nemocnice v České Kamenici, kde strávila měsíc. Poté ji převezli do Prahy a po půl roce už opět chodila, a dokonce se chtěla vrátit k létání. Nakonec ale skončila „jen“ u pozemního personálu na bělehradském letišti.

Čarodějnice Vesna, jak jí Jugoslávci říkali, zemřela v 66 letech na Štědrý den roku 2016. V Guinessově knize rekordů je její jménu uvedené u přežití pádu z vůbec největší zaznamenané výšky. K atentátu na jugoslávské letadlo se přihlásila ustašovská exilová organizace bojující proti tehdejšímu režimu maršála Tita. Konspirační teorie, podle které měla stroj sestřelit protivzdušná obrana tehdejšího Československa, se nepotvrdila…

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom