2. listopadu 2021 08:50

Křesťanka zabila sokyni v lásce 41 ranami sekerou. K masakru stačilo nevinné slovo

V podivném případu vraždy Betty Gore hrálo údajně velkou roli nevinné slovo. Právník vražedkyně také nedopadl dobře.

Když Alanu Goreovi, který byl v pátek 13. června 1980 zrovna pryč na služební cestě, jeho manželka Betty celý den nezvedla telefon, volal nejdřív její kamarádce a své exmilence Candy Montgomery, protože v té době hlídala jednu z jeho dvou dcer. A ačkoli se od ní dozvěděl, že se spolu viděly ráno a vše se zdálo v pořádku, nedalo mu to a zatelefonoval také svému sousedovi z Wylie v americkém Texasu, aby pro jistotu zašel Betty zkontrolovat.

To, co u Alana doma soused objevil, se nedá popsat jinak než krveprolití. V prádelně leželo Bettyino tělo znetvořené desítkami sečných ran od obrovské sekery. Rudé skvrny byly všude, dokonce i na mrazáku. V kolébce v ložnici plakalo hladové a žíznivé miminko.

Episode 6 is out now! What happened between Candy Montgomery and Betty Gore during the murderous visit! www.texaswineandtruecrime.com #podcast #texaswine #truecrime

Posted by Brandy Diamond on Saturday, November 28, 2020

Křesťanka vrahem

Jakmile se zprávy o tragédii rozšířily mezi místní, zámečníci najednou nevěděli, kam dřív skočit, a prodavači zbraní se rázem ocitli téměř bez zboží. Nikoho nenapadlo, že by Bettyinu smrt mohl mít na svědomí obyčejný člověk, místní byli přesvědčení, že se po okolí potuluje šílený vrah. O to horší byl jejich šok, když policie po několika týdnech vyšetřování zatkla Bettyinu dlouholetou kamarádku, příkladnou a aktivní křesťanku, která zájemcům ve volných chvílích předčítala z Bible.

Mnozí nechtěli uvěřit, že by mohla mít Candy něco takového na svědomí. Její církevní skupina ji podporovala až do začátku procesu, dokonce si mezi svými křesťanskými přáteli našla i právníka. A nepodezřívali by ji snad ani samotní policisté, kdyby se manžel zesnulé, Alan, nepřiznal, že spolu měli několik měsíců poměr.

Posted by Prawdziwe Zbrodnie Podcast on Wednesday, October 20, 2021

Brutální vražda

U soudu vyšlo najevo, že Candy skutečně Betty zavraždila. I přesto, že jí obrovskou sekerou zasadila několik desítek ran, ale tvrdila, že jednala v sebeobraně.

Podle toho, jak události z osudného pátku třináctého vylíčila, se šla původně s Betty jen dohodnout, aby u nich svou dceru nechala ještě jednu noc – jejich děti si velmi rozuměly a holčičky se ještě nechtěly rozloučit. Jenže Betty zrovna našla Alanovu skrýš, kde si schovával dopisy od Candy, a tak zjistila, že spolu ti dva měli několik měsíců milostný poměr. Aféru sice už před časem ukončili, což jí koneckonců vysvětlovala i zaskočená Candy, Betty jí to ale nevěřila a na svou sokyni v lásce vzala sekeru.

Candy se povedlo uskočit a sekeru Betty vytrhla z ruky, ta se ale nehodlala vzdát. Ještě chvíli spolu zápasily, když Betty zřejmě udělala osudovou chybu – v průběhu rvačky se snažila Candy utišit s pomocí téměř nevinného, ačkoli rozhodně provokativního slůvka „pšššššt“. A to podle svědectví soudního psychiatra spustilo v Candy nečekanou reakci, která prý pocházela z traumatu prožitého z dětství. Výsledkem bylo, že se Candy údajně přestala ovládat a rozmáchla se sekerou.

Sekla jsem ji do hlavy. A znovu. A znovu. Pomalu se sesunula, skoro jako by si sedla. A já do ní dál sekala a sekala,“ vypověděla Candy před šokovanou porotou a soudcem. „Cítila jsem se tak vinna, tak špinavá. Tolik jsem se styděla…

Sokyni zasadila celkem 41 úderů. Potom se osprchovala a utekla domů. Když jí Alan volal, zalhala mu o tom, jak probíhala její návštěva u Betty, a když slyšela, že policisté našli v domě krvavý otisk dámského sandálu, rozstříhala svoje boty zahradními nůžkami. Při policejním výslechu zatajila, že měla s Alanem poměr. A přesto vyšla ze soudní síně jako nevinná.

Případ inspiroval klepy i seriál

Porota se radila přes tři hodiny, než přišla s verdiktem, že Candy jednala v sebeobraně. Porotci jednak vzali do úvahy její bezchybnou minulost a pověst, a také je přesvědčil posudek psychiatra; šťastné Candy ovšem stejně nezbylo, než se z města – a dokonce i ze státu – odstěhovat. Spousta místních totiž nedošla ke stejnému závěru jako soudní porota, spíš měli za to, že jí prošla brutální vražda. Podle toho se k ní také chovali. Candy si proto nakonec změnila jméno a v současnosti údajně působí jako poradkyně pro mladistvé bojující s depresemi.

Alan Gore se brzy znovu oženil a z domu se odstěhoval, po čase navíc přišel o své dcery, nad kterými získali opatrovnictví Bettyini rodiče. Smutnou tečkou za celým případem se pak stala sebevražda Candyina obhájce v roce 1998.

Případ na sebe samozřejmě přitáhl pozornost, a tak není divu, že inspiroval hned několik tvůrců. Aktuálně vznikají hned tři minisérie. V jedné Candy ztvární Elizabeth Olsen, v druhé Jessica Biel a ve třetí Elizabeth Moss.

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Newsletter

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Populární filmy na Prima Zoom