2. listopadu 2021 08:50

Křesťanka zabila sokyni v lásce 41 ranami sekerou. K masakru stačilo nevinné slovo

V podivném případu vraždy Betty Gore hrálo údajně velkou roli nevinné slovo. Právník vražedkyně také nedopadl dobře.

Když Alanu Goreovi, který byl v pátek 13. června 1980 zrovna pryč na služební cestě, jeho manželka Betty celý den nezvedla telefon, volal nejdřív její kamarádce a své exmilence Candy Montgomery, protože v té době hlídala jednu z jeho dvou dcer. A ačkoli se od ní dozvěděl, že se spolu viděly ráno a vše se zdálo v pořádku, nedalo mu to a zatelefonoval také svému sousedovi z Wylie v americkém Texasu, aby pro jistotu zašel Betty zkontrolovat.

To, co u Alana doma soused objevil, se nedá popsat jinak než krveprolití. V prádelně leželo Bettyino tělo znetvořené desítkami sečných ran od obrovské sekery. Rudé skvrny byly všude, dokonce i na mrazáku. V kolébce v ložnici plakalo hladové a žíznivé miminko.

Episode 6 is out now! What happened between Candy Montgomery and Betty Gore during the murderous visit! www.texaswineandtruecrime.com #podcast #texaswine #truecrime

Posted by Brandy Diamond on Saturday, November 28, 2020

Křesťanka vrahem

Jakmile se zprávy o tragédii rozšířily mezi místní, zámečníci najednou nevěděli, kam dřív skočit, a prodavači zbraní se rázem ocitli téměř bez zboží. Nikoho nenapadlo, že by Bettyinu smrt mohl mít na svědomí obyčejný člověk, místní byli přesvědčení, že se po okolí potuluje šílený vrah. O to horší byl jejich šok, když policie po několika týdnech vyšetřování zatkla Bettyinu dlouholetou kamarádku, příkladnou a aktivní křesťanku, která zájemcům ve volných chvílích předčítala z Bible.

Mnozí nechtěli uvěřit, že by mohla mít Candy něco takového na svědomí. Její církevní skupina ji podporovala až do začátku procesu, dokonce si mezi svými křesťanskými přáteli našla i právníka. A nepodezřívali by ji snad ani samotní policisté, kdyby se manžel zesnulé, Alan, nepřiznal, že spolu měli několik měsíců poměr.

Zapraszamy na odcinek 149, w którym opowiadamy o czarnych wdowach, Helenie Golay i Oldze Rutterschmidt ( zdj. 1) oraz...

Posted by Dwie Karoliny & Dwa Podcasty on Wednesday, October 20, 2021

Brutální vražda

U soudu vyšlo najevo, že Candy skutečně Betty zavraždila. I přesto, že jí obrovskou sekerou zasadila několik desítek ran, ale tvrdila, že jednala v sebeobraně.

Podle toho, jak události z osudného pátku třináctého vylíčila, se šla původně s Betty jen dohodnout, aby u nich svou dceru nechala ještě jednu noc – jejich děti si velmi rozuměly a holčičky se ještě nechtěly rozloučit. Jenže Betty zrovna našla Alanovu skrýš, kde si schovával dopisy od Candy, a tak zjistila, že spolu ti dva měli několik měsíců milostný poměr. Aféru sice už před časem ukončili, což jí koneckonců vysvětlovala i zaskočená Candy, Betty jí to ale nevěřila a na svou sokyni v lásce vzala sekeru.

Candy se povedlo uskočit a sekeru Betty vytrhla z ruky, ta se ale nehodlala vzdát. Ještě chvíli spolu zápasily, když Betty zřejmě udělala osudovou chybu – v průběhu rvačky se snažila Candy utišit s pomocí téměř nevinného, ačkoli rozhodně provokativního slůvka „pšššššt“. A to podle svědectví soudního psychiatra spustilo v Candy nečekanou reakci, která prý pocházela z traumatu prožitého z dětství. Výsledkem bylo, že se Candy údajně přestala ovládat a rozmáchla se sekerou.

Sekla jsem ji do hlavy. A znovu. A znovu. Pomalu se sesunula, skoro jako by si sedla. A já do ní dál sekala a sekala,“ vypověděla Candy před šokovanou porotou a soudcem. „Cítila jsem se tak vinna, tak špinavá. Tolik jsem se styděla…

Sokyni zasadila celkem 41 úderů. Potom se osprchovala a utekla domů. Když jí Alan volal, zalhala mu o tom, jak probíhala její návštěva u Betty, a když slyšela, že policisté našli v domě krvavý otisk dámského sandálu, rozstříhala svoje boty zahradními nůžkami. Při policejním výslechu zatajila, že měla s Alanem poměr. A přesto vyšla ze soudní síně jako nevinná.

Případ inspiroval klepy i seriál

Porota se radila přes tři hodiny, než přišla s verdiktem, že Candy jednala v sebeobraně. Porotci jednak vzali do úvahy její bezchybnou minulost a pověst, a také je přesvědčil posudek psychiatra; šťastné Candy ovšem stejně nezbylo, než se z města – a dokonce i ze státu – odstěhovat. Spousta místních totiž nedošla ke stejnému závěru jako soudní porota, spíš měli za to, že jí prošla brutální vražda. Podle toho se k ní také chovali. Candy si proto nakonec změnila jméno a v současnosti údajně působí jako poradkyně pro mladistvé bojující s depresemi.

Alan Gore se brzy znovu oženil a z domu se odstěhoval, po čase navíc přišel o své dcery, nad kterými získali opatrovnictví Bettyini rodiče. Smutnou tečkou za celým případem se pak stala sebevražda Candyina obhájce v roce 1998.

Případ na sebe samozřejmě přitáhl pozornost, a tak není divu, že inspiroval hned několik tvůrců. Aktuálně vznikají hned tři minisérie. V jedné Candy ztvární Elizabeth Olsen, v druhé Jessica Biel a ve třetí Elizabeth Moss.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom