2. dubna 2019 18:00

V jihovýchodním Norsku byla zřejmě objevena vikinská pohřební loď

Vikingové byly ve své době postrachem Evropy. Jejich lodě ohrožovaly pobřeží velké části kontinentu.

Je to vikinská loď – drakkar?

Pravděpodobné pozůstatky vikinské pohřební lodi ukryté pod zemí odhalili archeologové na jihovýchodě Norska. Informovala o tom dnes norská veřejnoprávní televize NRK.

Typický tvar vikinské lodi byl zjištěn s pomocí georadaru na pohřebišti z vikinské doby jižně od metropole Osla v oblasti Vestfold, která oplývá bohatstvím nálezů z období Vikingů.

"Na záběrech je patrný tvar lodi... V tuto chvíli však není možné určit, jak dobře je vrak pod vrstvou rašeliny zachovalý," uvedl ředitel úřadu pro kulturní dědictví ve Vestfoldu Terje Gansum.

Podle televize NRK musí být plavidlo aspoň 15 metrů dlouhé, aby mohlo být definováno jako vikinská loď. V případě nálezu v Borre ve Vestfoldu nelze zatím délku plavidla přesně na decimetry určit. "Nález měří kolem 14 metrů, ale plavidlo bylo pravděpodobně původně delší," uvedl Gansum.

Vikingové – severští válečníci

Ve vikinské době v 8.–11. století brázdili válečníci a obchodníci ze severu Evropy světová moře na svých rychlých lodích, na nichž se dostali až do Ameriky. V lodích byli také při staroseverském pohřebním obřadu pochováváni vikinští králové a náčelníci se svým vlastnictvím určeným pro posmrtnou cestu. Kolem vikingů je dnes celá řada mýtů.

V Norsku byly zatím objeveny jen tři zachované pohřební lodi, poslední nález pochází z Osebergu u Osla z roku 1903. V oseberské lodi datované do 9. století byla uložena pravděpodobně vikinská panovnice a její společnice s bohatou pohřební výbavou, k níž patřily například i skvostně vyřezávané saně a vůz se čtyřmi koly.

Všechny tři dochované norské pohřební lodi jsou v současnosti vystaveny v muzeu na ostrově Bygdöy na okraji Osla.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom