21. prosince 2023 17:15
Adam Vala

Nejtragičtější případy střelby ve školách v Evropě za posledních 15 let

Výběr útoků ve školských zařízeních s oběťmi na životech v Evropě za posledních 15 let.

21 obětí:

- 17. října 2018; Ukrajina - Student odborného učiliště v Kerči na Ruskem anektovaném Krymu zastřelil dvě desítky spolužáků i sebe. Mezi oběťmi bylo 14 studentů, deset chlapců a čtyři dívky. Jedna ze zraněných studentek zemřela následující den, čímž počet obětí vzrostl na 21.

18 obětí:

- 26. září 2022; Rusko - Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 18 lidí, z toho 11 dětí, další více než dvě desítky dětí utrpěly zranění. Čtyřiatřicetiletý útočník, který byl absolventem školy a na sobě měl tričko s nacistickými symboly, nakonec spáchal sebevraždu.

15 obětí:

- 11. března 2009; Německo - Řádění střelce, jenž zabíjel při vyučování na střední škole v západoněmeckém Winnendenu, si vyžádalo 16 mrtvých. Sedmnáctiletý pachatel zastřelil 15 osob, z toho devět školáků a tři učitelky. Po přestřelce s policií se zastřelil otcovou zbraní.

14 obětí:

- 21. prosince 2023; Praha - Střelba na Filozofické fakultě si vyžádala 15 mrtvých (včetně pachatele) a 24 zraněných.

Deset obětí:

- 23. září 2008; Finsko - Dvaadvacetiletý student Matti Juhani Saari zastřelil na střední škole v Kauhajoki na jihozápadě Finska deset spolužáků a několik dalších těžce zranil. Pak obrátil zbraň proti sobě a po převozu do nemocnice zemřel.

Devět obětí:

- 11. května 2021; Rusko - Devět obětí si vyžádala střelba ve škole v Kazani v ruském Tatarstánu, o život přišlo sedm dětí, učitelka a další zaměstnankyně školy. Pachatelem byl bývalý žák, kterého policie po činu zadržela.

- 3. května 2023 - Při střelbě v srbském hlavním městě Bělehradu přišlo o život nejméně osm žáků a člen ochranky, informuje tisková agentura Tanjug. Ze střelby je podezřelý čtrnáctiletý chlapec, kterého policie zadržela. Další lidé jsou zřejmě zraněni.

Čtyři oběti:

- 5. dubna 2018; Turecko - Při střelbě na univerzitě v tureckém městě Eskişehir zemřeli čtyři její zaměstnanci. Pachatelem útoku byl výzkumný pracovník, kterého policie po činu zadržela.

Tři oběti:

22. října 2015; Švédsko - Životy dvou učitelů a jednoho žáka si ve škole ve městě Trollhättan na jihozápadě Švédska vyžádal útok, který spáchal jedenadvacetiletý maskovaný muž ozbrojený mečem. Pachatel pak sám podlehl střelným zraněním, která mu způsobila policie.

Jedna oběť:

- 26. listopadu 2009; Maďarsko - Jednoho mrtvého a tři velmi vážně zraněné si vyžádala střelba studenta farmacie na univerzitě v jihomaďarském městě Pécs. Útočník se krátce po činu vzdal.

- 18. února 2010; Německo - Při útoku nožem na učilišti v německém Ludwigshafenu přišel o život jeden učitel. Útočníkem byl bývalý student školy.

- 28. dubna 2014; Británie - V katolické škole v anglickém Leedsu byla nožem zavražděna profesorka španělštiny. Policie krátce po činu zadržela patnáctiletého žáka školy.

- 27. října 2014; Estonsko - Během vyučování na základní škole ve městě Viljandi na jihu Estonsku zastřelil patnáctiletý žák učitelku němčiny.

- 20. dubna 2015; Španělsko - Při útoku v budově střední školy ve španělské Barceloně zabil třináctiletý žák učitele a čtyři další osoby zranil.

- 1. října 2019; Finsko - Jedna žena přišla o život a deset dalších lidí bylo zraněno na střední škole ve městě Kuopio na východě Finska, kde zaútočil pětadvacetiletý student vyzbrojený šavlí. Útočník byl při zásahu policie zraněn a zadržen.

- 11. června 2020; Slovensko - Dvaadvacetiletý bývalý žák zabil na základní škole v severoslovenském městě Vrútky zástupce ředitelky. Pobodal i další dva dospělé a dvě děti, všichni byli převezeni do nemocnice v Martině. Policie proti prchajícímu pachateli použila zbraně a zastřelila ho.

- 16. října 2020; Francie - Osmnáctiletý Čečenec zabil nedaleko školy na předměstí Paříže jejího 47letého učitele, na ulici mu uřízl hlavu. Obětí byl středoškolský učitel dějepisu, který před časem žákům ukazoval karikatury muslimského proroka Mohameda. Podezřelého policisté na útěku zastřelili.

- 24. ledna 2022; Německo - Střelec na univerzitě v Heidelbergu na jihozápadě Německa zranil čtyři lidi, jedna dívka následně podlehla těžkým zraněným. Osmnáctiletý útočník spáchal sebevraždu.

- 22. února 2023; Španělsko - Šestnáctiletý student ve škole ve městě Saint-Jean-de-Luz na jihozápadě Francie napadl nožem svou 52letou učitelku španělštiny.

Zdroj: ČTK, World Population Review

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom