Tornáda se začala chovat jinak: přicházejí teď v rojích
Proč se tornáda začala chovat jinak než v minulých desetiletích?
Země se nám mění před očima a jen naše nekoncentrovanost nám brání to vidět. Vědci ale změny v chování naší planety zjišťují čím dál častěji.
O tornádech slyšíme čím dál víc – ale v tomto případě zdání klame. Podle nové studie totiž ve Spojených státech posledních 59 let tornád ubývá. a to poměrně výrazně. Že se nám subjektivně zdá, že je tornád víc, je způsobeno hlavně tím, že o nich média více informují.
Zato se ale tornáda objevují mnohem častěji ve skupinách. Zjistili to klimatologové z americké vládní výzkumné organizace NOAA pod vedením Harolda Brookse. Nejvíce tornád zažívaly Spojené státy v 80. letech 20. století, od té doby jich začalo ubývat – popsal Brooksův tým ve studii zveřejněné v odborném časopise Time.
Ale ve stejné době, kdy začalo tornád ubývat, začalo přibývat vícenásobných tornád. To znamená, že se tornáda častěji objevují ve dvojicích nebo trojicích. Čím to? Tak to zatím vědci netuší. Poznali zatím jen to, že se chování tornád mění a jak, ale doposud se jim nepodařila najít příčina, která by za to mohla. Pochopitelně se bude spekulovat o globálních změnách klimatu – a možná to dokonce bude pravda. Ale důkazy zatím nejsou…
Tady je graf, který ukazuje změny v tornádech:
Podle NOAA, která má na starosti i varování před tornády, toto zjištění vrhá jiné světlo na to, jak se na sezonu tornád připravit – vícečetná tornáda totiž způsobují jiné škody než osamělé větrné víry…
Celou studii najdete TADY.
CHTĚLI BYSTE VĚDĚT VÍC O TORNÁDECH? TAK TADY: