Tornádo, nebo hurikán? Už se nespletete!
Tornádo, tropický cyklon, tajfun, hurikán, cyklón... kdo se v tom má vyznat? A přitom je to tak jednoduché – přinášíme návod.
Země, alespoň v některých oblastech, není příliš bezpečné místo k životu. Tak by to mohlo vypadat podle médií, které nás pravidelných intervalech zásobují informacemi, že tornádo zničilo, hurikán zasáhl, cyklón se blíží a jsou hlášeny oběti na životech. Často bývají mnohé meteorologické pojmy vzájemně zaměňovány a tak si vysvětleme, co který znamená.
Tropický cyklon je naprosto zásadní pojem, od něhož se odvíjí většina ostatních. Je to právě onen půvabný (byť občas smrtící) útvar spirálovitě stočených mraků s „okem“, tak elegantně vypadající na satelitních snímcích, a jedná se vlastně o rozsáhlé tlakové níže. Vznikají v subtropické oblasti a místně mívají široké spektrum pojmenování. A právě to nás mate. Zatímco meteorologické servery píší o tropickém cyklonu, tak v Indii se dočtete o cyklonu a v USA či Kanadě o hurikánu a stejný meteorolgický jev je v Asii zván tajfunem. Americké pojmenování hurikánu se odráží i v názvosloví havajského Střediska pro varování před tajfuny (Joint Typhoon Warning Center), které označuje tropickou cyklonu s rychlostí přízemního větru přesahujícím 67 m•s−1 (241 km•h−1) jako supertajfun, superhurikán. Takže hurikán a tajfun jedno jest. Ovšem s tornádem je to jinak.
Tornádo má sice taky spirálovitý tvar, ale na rozdíl od tropické cyklony (tedy amerického hurikánu nebo asijského tajfunu) je mnohem menších rozměrů a vzniká výhradně nad pevninou, zatímco tropická cyklona se formuje nad oceánem. A zároveň má mnohem lokálnější charakter s okem do několika desítek metrů. Portál Českého hydrometeorologického ústavu operuje s následující definicí tornáda: Tornádo je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Malé tornádo, které se čas od času objeví i u nás, nese pojmenování tromba.
„Divoké jednooké monstrum z řecké mytologie se nazývalo Kyklop. Tropický cyklon je rovněž mimořádně divoký a má také jedno kruhové oko; řecké slovo „Kyklops“ v řečtině znamená „kruhové oko“ (kyklos – kruh, ops – oko). Takže tři specifické rysy tropického cyklonu zahrnují ohromný rozměr (často více než 2000 km), jedno kruhové oko (o velikosti až 30 km) a mimořádnou zuřivost (energie až 1018 J),“ píše František Maršík v časopise Vesmír.
Původně nesly ničivé tropické cyklony ženská jména, ale této praxi se vzepřely americké feministky a na základě jejich tlaku se prosadilo pojmenovávání na střídačku, vždy jedno mužské a jedno ženské. Tajfuny nevznikají na rovníku, ale nejméně 5° na jih či sever od něj. Vysvětlením je Coriolisova síla, která způsobí rotaci vzdušných mas. Tatáž síla způsobuje i vznik a otáčení víru ve vaně po vytažení špuntu. Na severní polokouli se točí proti směru hodinových ručiček, zatímco u protinožců je tomu obráceně. Znamená to tedy, že vzniklá tropická cyklona nemůže překročit rovník, neboť by se právě díky nedostatku Coriolisovy síly přestala otáčet a rozpadla by se.
Takže zpráva o tom, že „tajfun v Číně zabíjel, u Kapverd sílí hurikán“ je o tomtéž meteorologickém jevu, jen v jiné oblasti svého pojmenování. Snad jen český orkán to může poněkud komplikovat. Zde se totiž taky suplují dva názvy pro totéž. Orkán čili uragán je pojmenování pro nejvyšší (dvanáctý) stupeň Beaufortovy stupnice síly větru, jež se krajinou řítí rychlostí nejméně 32,7 m/s (118 km/h).
Shrnutí v jedné větě: asijský tajfun, americký hurikán či indický cyklon je rotující tropická níže vzniklá nad oceánem se správným meteorologickým názvem tropický cyklon, zatímco rotující větrné kužely vzniklé nad pevninou, za nimiž se ženou „lovci bouří“, jsou tornáda. Jak jednoduché, milý Watsone!
Topi Pigula