10. listopadu 2019 21:00

Sériový vrah Robert Hansen – bestiální lovec žen z Aljašky

Jeho revírem byla Aljaška. Ženy a dívky využíval sériový vrah Robert Hansen ke svým zvrhlým choutkám mezi lety 1971 až 1983. Na svém kontě má pravděpodobně 21 obětí a často je označován za nejmasovějšího sériového vraha v americké historii.

Píše se rok 1980 a na Aljašce se nápadně zvyšuje počet unesených a zavražděných žen. Jen v oblastech Anchorage, Seward a Matanuska – Susitna Valley, byla nalezena tři zohavená ženská těla. První odkryli stavební dělníci v Eklutna Road (neidentifikovaná oběť dostala jméno “Eklutna Annie”), druhé tlelo ve staré štěrkovně u Sewardu (identifikované jako Joanna Messina) a o rok později vydal mělký hrob u řeky Knik tělo Sherry Morrow.

Chybějící části u každého těla napověděly, že za vraždami stojí jeden pachatel. Případů se ujímají detektiv Glenn Flothe a agent FBI Roy Hazelwood, uznávaný za analytické zkušenosti. Úkol? Sestavit profil sériového vraha.

Lovec v akci

Dne 17. listopadu 1981 jistý Hansen nabídl v baru tanečnici Sherry Morrow peníze za focení. S vidinou lehce vydělaných peněz dívka souhlasila a nechala se odvézt k jeho domu. Tam ovšem Hansen Sherry brutálně znásilnil. Poté odjeli na letiště, odkud odletěli v jeho osobním letounu Piper Super Club do srubu v údolí řeky Knik. Tady zvrhlík Sherry vypustil. Dává jí malý náskok a pak vyrazí po stopě na lov. Už ji má v hledáčku, mačká spoušť. Automatickou karabinou Ruger Mini-14 nemůže živý cíl minout.

Stejně jako to dělal lovené zvěři i dívce usekl hlavu, kterou si schoval ve srubu. Dívčiny ostatky pak zakopal. Tělo bylo nalezeno o rok později. Pro nedostatek stop byl ale případ odložen.

Identifikace, alibi, osudná chyba

V noci 13. června 1983 kontaktovala policii teprve sedmnáctiletá prostitutka Cindy Paulson. Oznámila znásilnění a pokus o únos. Za pachatele označila jistého Roberta Hansena. Prý ho potkala v baru, kde jí nabídl 200 dolarů za orální sex. Pak ji odvezl k sobě domů, kde ji brutálně znásilnil, svázal a nato unesl na letiště. Cindy vypověděla, že jí sliboval ukázku svého srubu v lesích. Během nutné kontroly letadla před startem se dívce podařilo utéci. Hansen ji začal pronásledovat. Cestou však měla štěstí, zastavilo jí jiné auto, které ji dopravilo k telefonu. Přestože Cindy následně na policejní stanici Hansena identifikovala jako pachatele a policisté začali s vyšetřováním, byl nakonec Hansen propuštěn na svobodu. Měl totiž alibi, které mu poskytl jeho dobrý kamarád John Henning.

Vyšetřovatelé se ale nevzdali a zahájili nová pátrání.

Počet obětí vzrůstá. Ze 4 na 21

U soudu se Robert Hansen přiznal k "pouhým" čtyřem vraždám. Další zapíral, často měnil výpovědi. Prokázáno mu jich postupně bylo 17. Kriminalistům při hledání těl pomohla letecká mapa, do které si místa pro hroby Hansen zanášel.

Těla některých dívek se dodnes nenašla. Podle vyšetřovatelů mohl být počet jeho obětí však ještě vyšší. Připisováno je mu až 21 zavražděných.

Krutý lovec žen Hansen byl odsouzen k trestu odnětí svobody ve výši 461 let. Trest smrti byl zrušen, a tak spokojeně dožil v nápravném středisku Spring Creek Correctional Center, kde v roce 2014 ve věku 75 let zemřel.

Případem sériového vraha Hansena se nechali inspirovat i filmoví tvůrci. Natočili podle něho například film Zmrzlá země (The Frozen Ground). Hansena v něm hraje John Cusack v patách mu je agent Nicolas Cage. Přehrajte si celý film Zmrzlá země ONLINE na iPrima.cz. John Cusack je ve filmu skutečnému vrahu neuvěřitelně podobný.

Profil sériového vraha Roberta Hansena:

Robert Christian Hansen (1939–2014) se narodil v americkém městě Estherville (stát Iowa) do chudé pekařské rodiny, již ovládal despotický otec. Jako malý kluk byl tichý a plachý. Často býval terčem posměchu svých vrstevníků. V dospívání navíc trpěl rozsáhlým akné ve tváři a koktavostí. V sedmnácti se rozhodl narukovat do armády, kde odsloužil rok a nastoupil na policejní akademii. Postupně se vyšvihl na asistenta instruktora. A konečně došlo i na lásku. Po krátkém vztahu se Hansen v roce 1960 oženil.

Čím byl Hansen starší, tím se u něho začalo měnit i jeho chování. Už to nebyl zamlklý a plachý chlapec. Začátkem prosince 1960 podpálil garáže školních autobusů, za což vyfasoval tři roky ve vězení. Jeho stávající manželka hned žádá o rozvod.

Bipolární afektivní porucha

Vězení opouští Hansen už po dvaceti měsících a nenapravený. Střídavě se za mříže vrací za drobnější krádeže. V roce 1963 se opět žení a za čtyři roky se i s novou manželkou stěhují na odlehlejší místo, na Aljašku do města Anchorage. Tady si spořádaně vypadající chlapík užívá svoji velkou vášeň – lov. Za trofeje a střelecké nadání si vysloužil velký obdiv místních, získal i možná první kamarády v životě.

Později začal opět krást, za což měl být i uvězněn. Lékaři u něho odhalují bipolární afektivní poruchu, doporučují mu dávky lithia a propuštění. Opět na svobodě se věnuje vlastní malé pekárně a pečení, s manželkou vzorně vychovávají dvě děti. Kdo by jen tušil, že tenhle vzorný taťka také loví nebohé ženy?!

Na volné televizní zpracování případů nechvalně proslulých sériových vrahů z Česka i ze světa se můžete podívat v nových případech divácky úspěšného seriálu Temný Kraj online na iPrima.cz.

Zuzana Schneidewind

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom