V Sakkáře bylo nalezeno 50 sarkofágů starých přes 3 000 let a zádušní chrám královny Naert

Starověká nekropole u egyptské Sakkáry vydala další poklady. Egyptští archeologové oznámili v lednu 2021 objev 50 neporušených dřevěných sarkofágů, množství předmětů pohřební výbavy a základů zádušního chrámu starých 3 000 let.

Poté, co zde egyptští archeologové na podzim 2020 představili několik desítek neporušených dřevěných sarkofágů starých 2 500 let, jde o další pro egyptologii významnou událost. Nově objevené dřevěné sarkofágy odborníci datovali do období Nové říše (1600–1100 př. n. l.) – jsou tak o více než půl tisíciletí starší než předchozí objevy.

Neporušené sarkofágy archeologové objevili v celkem 52 pohřebních šachtách v hloubce 10–12 metrů. Součástí nových objevů je i mnohem starší zádušní chrám královny Naert, manželky zakladatele 6. dynastie faraona Tetiho, který zemřel v roce 2350 př. n. l., a také cihlové základy tří skladišť.

Podívejte se, jak nálezy zdokumentoval nejrozšířenější egyptský deník Al-Ahram:

Egyptian archaeologist Zahi Hawas described the discoveries as the most important in 2021 so far.

Zveřejnil(a)Ahram Online dne Sobota 16. ledna 2021

Sakkára, která po staletí sloužila jako pohřebiště pro obyvatele nedaleké starověké metropole Egypta Memphisu (Mennofer), je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě. Kromě mnoha hrobek, chrámů a rozsáhlé zvířecí nekropole zde najdeme i několik pyramid včetně té vůbec nejstarší – pyramidy faraona Džosera (přibližně 2592–2566 př. n. l.).

Egyptský Indiana Jones

Vykopávky v Sakkáře ležící jižně od Káhiry vede Zahi Hawass, který byl až do egyptské revoluce v roce 2011 generálním tajemníkem Nejvyšší rady pro památky Egypta (a tedy správcem všech staroegyptských památek). Rozhovor s tímto výjimečným archeologem, kterému svět přezdívá egyptský Indiana Jones, najdete v dokumentu Hausbot Petra Horkého na Prima ZOOM.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom