20. října 2019 06:00

Psychopatický dánský vynálezce Peter Madsen. Proč zohavil tělo novinářky Wall?

Rozhovor s vynálezcem stál švédskou novinářku Kim Wall život. Chladnokrevný Dán Madsen ji mučil a zabil ve své ponorce, o níž chtěla psát, a její tělo poté rozřezal a vyhodil do moře.

Děsivý příběh odstartoval desátého srpna 2017, kdy švédská novinářka Kim Wall přiletěla do Kodaně a nastoupila na palubu soukromé ponorky Nautilus, postavené dánským konstruktérem Peterem Madsenen. Chtěla strávit den na palubě plavidla, o němž měla psát reportáž.

Konstruktér Peter Madsen ohlásil hned druhý den po nalodění novinářky na palubu, že měli poruchu a že se ponorka nekontrolovaně potopila. „Nejdřív se porouchala balastní nádrž. Snažil jsem se to opravit. Ale pak se během třiceti sekund ponorka nekontrolovaně potopila. Ani jsem nestihl zavřít poklop. Ale dopadlo to dobře. Jsem tu,“ prohlásil sebevědomě Madsen.

Proč z moře pobřežní policie zachránila jen jeho? Ženu nikde nenašli. Madsen tvrdil, že novinářku už před poruchou vysadil na jednom z kodaňských ostrůvků.

Dvanáct dní blízcí zmizelé věřili, že třicetiletou Kim Wall najdou živou.

Nehoda, nebo brutální vražda?

Pár dní na to přišel Madsen ve vazbě s další verzí „nehody“. Přiznal, že Kim Wall při ní zemřela a že ji pohřbil do moře.

Tou dobou je v moři u Kodaně nalezeno bezhlavé torzo ženského těla. Patologové odhalují, že patří zmizelé novinářce i strašlivé detaily, které vypovídají o brutální vraždě. Torzo vykazuje patnáct bodných ran.

„Zajistili jsme kartáček na ruce a kartáček na zuby, abychom získali vzorky DNA. Ty se shodují jak s DNA nalezeného těla, tak se stopami krve, které jsme objevili v ponorce,“ řekl Jens Møller, policejní vyšetřovatel.

Vynálezce dál zarputile popírá, že by ženu zabil, natož zohavil. V dalších dnech dánská policie objevila i hlavu, nohy a oblečení patřící švédské novinářce.

Policejní mluvčí tehdy podle informací ČTK uvedl, že na lebce nebyly fraktury. Části těla vyzvedli potápěči v plastovém pytli společně s nožem a těžkými kovovými předměty. Právě díky této zátěži zůstaly hrůzné balíčky potopené v moři. K nálezu došlo v blízkosti místa, kde bylo v srpnu objeveno bezhlavé torzo švédské novinářky. V té době se ještě pátralo po pažích zavražděné.

Policie Madsena obvinila, že Wallovou mezi 10. a 11. srpnem 2017 zabil. On obvinění stále odmítá.

Rozsudek soudu pro Madsena: výjimečné doživotí

Sedmačtyřicetiletý Peter Madsen byl 25. dubna 2018 odsouzen na doživotí za vraždu třicetileté novinářky. Podle soudu ji mučil, sexuálně zneužil, zavraždil a mrtvé tělo pak rozřezal a vrhl do moře. Svůj čin předem naplánoval.

Odsouzenému nepomohl ani psychiatrický posudek. Ten na něho nahlíží jako na narcistního psychopata s vážnou sexuální poruchou. (Neplést si s deviantním chováním v sexu.)

Podle vyšetřovatelů Madsen sledoval erotická videa se skutečným mučením a zabíjením žen. Na ponorku, o které novinářka připravovala reportáž, si přinesl šroubováky, nože i pilu, které by k ničemu jinému nevyužil. Wall pak těmito nástroji před smrtí mučil, zní podle agentury DPA obžaloba zveřejněného spisu.

Podle informací ČTK zločinci odsouzení v Dánsku na doživotí v průměru stráví ve vězení 16 let. Prokuratura ale na základě dánského trestního zákoníku požádala v případu Madsena, aby byl odsouzený ve vězení držen tak dlouho, dokud bude považován za nebezpečného.

O vraždě novinářky Wallové vznikne kriminální seriál, na němž budou úzce spolupracovat Ingrid a Joachim Wallovi, rodiče zavražděné a Jens Møller, vedoucí kodaňského oddělení vražd a celého případu.

Na volné televizní zpracování případů nechvalně proslulých sériových vrahů z Česka i ze světa se můžete podívat v nových případech divácky úspěšného seriálu Temný Kraj online na iPrima.czText: Zuzana Schneidewind

Zuzana Schneidewind

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom