16. září 2021 08:40

Proč se ručičky hodinek točí doprava? Odpověď je směšně jednoduchá

Mnoho z nás je používá každý den, a přesto netuší, proč fungují tak, jak fungují. Proč se tedy ručičky hodinek pohybují právě doprava?

První časomíry – ať už se jednalo o hodiny vodní, nebo do časových úseků rozdělené svíčky – se nepohybovaly žádným trvale platným směrem. Přesto tu pohybující se časomíra byla „odjakživa“.

Za všechno může Slunce

Dnes potřebujeme mít věci synchronizovány na vteřinu přesně a střídání dne a noci bereme jenom jako přibližný časový údaj. Sluncem už se dávno nikdo neřídí. Nicméně bylo to právě Slunce, které mělo vliv na směr hodinových ručiček. Alespoň na naší polokouli, odkud se mechanické hodiny rozšířily dále do světa. Pohyby stínu ve slunečních hodinách jsou totiž právě ve směru hodinových ručiček a hodináři se snažili směr stínu dodržet tím, že přizpůsobili jednotlivé převody.

První mechanické hodiny

Zatímco sluneční hodiny byly využívány už například starověkými Egypťany, na mechanické hodiny bylo potřeba znát umění jemné mechaniky, metalurgie i výroby pružin. První mechanické hodiny jsou připisovány knězi z italské Verony Pacificovi, jenž je měl sestrojit kolem roku 850 našeho letopočtu. Jednalo se o vzdělaného muže, který se zajímal o pohyb nebeských těles.

Výhody mechanických hodin jsou na první pohled jasné. Ukazují čas, i když nesvítí Slunce. Nevýhody jsou také nasnadě. Pro jejich pravidelný chod je nutno jim dodávat energii. Zatímco Slunce po obloze putuje samo, mechanické hodiny musí mít natažený setrvačník, funkční kyvadlo nebo v moderních hodinkách dobíjení baterií. I když se může zdát, že hodinky jsou v době mobilů přežitkem, tak stále ukazují, že mají své místo, a dodnes dokonce jasně deklarují ekonomický status svého nositele.

Zdobené zlatem a drahými kameny mohou dosáhnout ceny několika desítek milionů korun. Hodinky Graff Diamonds Hallucination mají v sobě zabudovány diamanty různých vzácných barevných odstínů. Jejich cena je neuvěřitelných 55 milionů dolarů. Jen si představte, že takové bohatství nosíte na zápěstí.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom