12. října 2020 13:00

Archeologové pohlédli do tváře nedotčené mumie staré 2 500 let

Egyptské pohřebiště v Sakkáře vydalo dalších 59 dřevěných zapečetěných sarkofágů starých 2 500 let. Jeden z nich archeologové otevřeli a prozkoumali.

Dřevěné sarkofágy nalezené v podzemních pohřebních šachtách dlouhých až 12 metrů byly v nekropoli uloženy pět století před tím, než se narodila egyptská královna Kleopatra (vládla v letech 51–30 př. n. l.) a přibližně 700 let po smrti faraona Tutanchamona (vládl 1333–1323 př. n. l.).

Výjimečného ceremoniálu otevření jednoho ze zapečetěných sarkofágů se přímo na místě vykopávek jižně od Káhiry účastnili odborníci a novináři. Před jejich zraky se uvnitř barvami pomalovaného dřevěného sarkofágu objevila mumie zabalená do pohřebního oděvu přepásaného popruhy. V místě hlavy byl na oděvu zobrazen stylizovaný obličej zemřelého a celou mumii pokrývaly barevné hieroglyfické nápisy.

Ministr měl pravdu

Šlo o nejvýznamnější událost v odhalování minulosti starého Egypta po pozastavení vykopávek v důsledku celosvětové pandemie nemoci COVID-19. Archeologický průzkum byl v nekropoli, tedy městě mrtvých obnoven v srpnu a již během září 2020 bylo objeveno 15 dřevěných sarkofágů.

Odhad egyptského ministra památek a turismu Chálida Ananího, že objevům není konec, se potvrdil. Archeologové v následujících třech týdnech prozkoumali další úseky podzemních pohřebních komor obsahujících řadu zapečetěných výklenků. Právě v nich pak objevili dalších 59 neporušených dřevěných sarkofágů.

Ve stínu vezíra Imhotepa

Sakkára je významná archeologická lokalita ležící na západním břehu Nilu asi 30 km jižně od Káhiry. Sloužila jako pohřebiště pro nedalekou staroegyptskou metropoli Mennofer (řecky Memphis). Nejvýznamnější památkou Sakkáry je vůbec nejstarší egyptská pyramida, která patřila zakladateli 3. dynastie faraonu Džóserovi (vládl 2592–2566 př. n. l.). Stupňovitou pyramidu na místě starší hrobky (mastaby) vystavěl Džóserův vezír, architekt a lékař Imhotep.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom