22. března 2018 10:00

Mrtvola ženy s dítětem v objetí – unikátní archeologický nález

Archeologové potvrzují unikátní nález kostry ženy s dítětem z druhého tisíciletí před naším letopočtem

Archeologové vykopali ve vyškovské průmyslové zóně unikát. Našli kostru ženy ze starší doby bronzové, která v hrobu objímá dítě, takto pohřbená těla z té doby dosud neviděli. ČTK to dnes řekla Blanka Mikulková z Ústavu archeologické památkové péče Brno. Kostra ženy a dítěte skončí po dalším zkoumání ve vyškovském muzeu.

Hodně neobvyklý pohřeb

Ženu a dítě lidé ve druhém tisíciletí před naším letopočtem uložili do hrobu v podobě takzvané sídlištní jámy velice pietně. Jejich hrob byl naaranžovaný, což v té době nebylo vůbec obvyklé. "Úplně jsme na to s kolegy zírali," uvedla Mikulková.

Podle ní nejsou sice pohřby rodičů s dětmi výjimečné, ale děti bývají v hrobech často pohozené. Tady je tomu ale jinak, protože žena dítě objímá v náručí. "Hlavy mají u sebe, je v tom neuvěřitelná až zvláštní pieta. Všichni jsme na to zírali, na Moravě nevím o podobném nálezu," uvedla Mikulková. Odborníci kostry z hrobu vyjmuli a nyní je bude zkoumat antropolog. Měl by zjistit věk dítěte a ženy, jejich výšku a případně jejich nemoci.

Hrob je prakticky bez další výbavy. "U sebe měli jen pár střípečků keramiky a dva kousky kamenné štípané industrie. Dali si neuvěřitelnou práci s naaranžováním do hrobu," uvedla Mikulková.

Archeologové budou kostry dál zkoumat. Zjišťovat budou věk ženy i dítěte a zabývat se budou také tím, jak byla žena ve skrčené podobě do hrobu uložena. "Možná půjde poznat, zda nezemřeli násilnou smrtí," uvedla archeoložka.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom