Kořist budoucnosti: korporace i zločinci jdou po vašem hlase!
Klasickým heslům, zdá se, už na internetu i v dalších službách odzvonilo. A co je nahradí? Zvuk…
Jak velké společnosti, tak i vlády čím dál víc vsází na ověřování hlasem. Dříve to byla záležitost především sci-fi filmů a seriálů, ale pomalu se hlasové ověřování totožnosti stává běžnou realitou.
Podle oficiálních údajů už mají nejrůznější organizace přibližně 65 milionů vzorků individuálních lidských hlasů, nejvíc v USA a v Evropě. Příští rok by tenhle byznys mohl vynášet asi miliardu dolarů… Prvním „velkým hráčem“, který s hlasovou identifikací začal, byla americká banka Barclays. Ta tuhle futuristickou možnost nabídla nejdřív svým nejbohatším klientům, ale když se ukázalo, jak skvěle to funguje, rozhodla se službu zpřístupnit dalším 12 milionům svých zákazníků…
Budoucnost byla včera
Experti na bezpečnost tvrdí, že do dvou let bude hlasové zabezpečení úplně standardní záležitostí. Proč? Každý lidský hlas je totiž zcela jedinečný – podobně jako třeba otisky prstů. Technologie, kterou používá Barclays, vyhodnocuje několik vlastností hlasu, které pak porovnává se záznamem uloženým v paměti. Když je shod dostatek, tak to software pozná.
V praxi tento systém nemá zdaleka tolik problémů, které se nabízejí – například identická dvojčata anebo člověk s rýmou. Vůbec nejlépe jsou na tom v tomhle ohledu Turci, tamní mobilní operátor Turkcell už tímto způsobem získal údaje 10 milionů zákazníků. Zrovna u mobilů je to opravdu veliká výhoda oproti psaní si PINu. Pro případné zloděje bývá až příliš snadné uhodnout nejčastější kombinaci 1234.
Jinak se hlasová identifikace využívá v Jižní Africe. Tamní úřady měly problémy s „černými dušemi“. V tomto případě s tím, že potomci již zemřelých důchodců neoznámili jejich smrt a vybírali si jejich důchody. A tak se zavedla identifikace hlasem, kdy se musí pobírači důchodu přes telefon ozvat úřadům a ty si snadno ověří, jestli jde opravdu o důchodce a nebo o jejich děti či vnoučata.
Rizika
Samozřejmě se už nyní objevili kritici této technologie. Upozorňují na to, že dalším krokem bude logicky snaha kriminálníků a dalších zločinců systém podvést. Zatímco PIN nosíme jen v hlavě, kam se jen tak někdo nedostane (zatím), hlas používáme denně a s čím dál pokročilejší technikou se dá také relativně snadno získat.
Dá se tedy již brzy očekávat vznik ilegálních databází hlasů a pokusy nelegálně získávat co nejpřesnější vzorky cizích hlasů. Kriminalita budoucnosti bude hodně odlišná od toho, jak jsme si ji ještě donedávna představovali – ale rozhodně nebude o nic nebezpečnější…
Společnosti, které hlasovou identifikaci již využívají, zatím neoznámily jediný případ zneužití – my bychom se ale vsadili, že nejpozději do roka přijde…
BUDOUCNOST JE PLNÁ RIZIK, KTERÁ NEČEKÁME: