Mrakodrapy budoucnosti: zachrání, nebo zničí svět?
Jak si prestižní architekti představují mrakodrapy budoucnosti? Podívejte!
Názory na mrakodrapy jsou velmi extrémní. Pro jedny jde o zbytečné stavby, které symbolizují lidskou namyšlenost a aroganci, pro druhé jsou to fascinující domy představující lidský důvtip a genialitu.
Pro ty, kdo mají mrakodrapy rádi, vznikla už roku 2006 soutěž eVolo. Známí architekti sem posílají své návrhy mrakodrapů budoucnosti. Nemusí být nutně postavitelné současnou technologií – a tak už v minulých kolech do soutěže zamířily třeba i plány létajících mrakodrapů složených z jakýchsi vzducholodí.
Letošní ročník byl o poznání realističtější; architekti se zaměřili hlavně na stavby, které mohou pomoci naší planetě – a tedy i lidstvu, které je na ní závislé. Zdá se, že i takoví žrouti energie, jako jsou mrakodrapy, by mohli mít pořádný ekologický potenciál:
Sand Babel: vertikální oáza pro svět bez vody
Mrakodrap pro pouště. Jeho hlavním materiálem by měl být písek – z něj by měly 3D tiskárny postavit většinu dílů. Nad zemí by měly být převážně obytné prostory a kolektory energie (jak větrné, tak sluneční), pod zemí by se měla nacházet infrastruktura. Mělo by se jednat o stavby určené především pro vědce a výzkumníky.
Rainforest Guardian:Strážce deštného pralesa
Čínští architekti navrhli tohoto strážce pralesa. Na jedné noze by se nad lesem tyčila jako houba elegantní stavba, z níž by ekologové monitorovali a studovali život pod sebou. Dům by mohl sloužit také jako nemocnice pro zraněná zvířata a současně vědecké pracoviště...
Vernacular Versatility: budoucnost ryze praktická
Tento americký projekt se pokusil udělat mrakodrap z tradičního korejského domku nazývaného hanok. I tato velestavba by měla být, stejně jako její vzor, vyrobená pouze ze dřeva. Díky použité metodě by ale nebylo ani spojované hřebíky!
Car and Shell: Naděje pro Detroit
Detroit je město, které nevzkvétá. Za posledních 40 let se zmenšilo o polovinu a mění se postupně v ruiny. Místní potřebují kromě naděje také práci a symbol úspěchu. Podle amerických architektů by se tím vším dohromady mohl stát jejich mrakodrap...
Launchspire: mrakodrap a letiště v jednom
Tato obří stavba by měla spojovat několik funkcí. Urychlovač částic, tak jako CERN ve Švýcarsku, magnetický urychlovač a ještě pár dalších fíglů. Dohromady by to tvořilo zařízení schopné odpalovat do vesmíru komerční letadla – jen pomocí ekologické obnovitelné energie. A ještě by to dalo práci a místo k životu hromadě lidí. Zatím je to bohužel jen sen...