19. března 2017 06:00

Elektromagnetické dělo je tady! Podívejte se na zbraň budoucnosti

Už ho zkoušejí – elektromagnetické dělo budoucnosti má dostřel 200 km.

Před pár lety americké námořnictvo ukázalo odborné veřejnosti i politikům a vojenským pohlavárům novou zbraň, jejíž parametry i dnes znějí jako vyčtené ze sci-fi románu. Na námořní základně San Diego tam tehdy kotvil futuristický vojenský katamarán USS Millinocket a na jeho zadní letové palubě byl k vidění nejnovější div vojenské technologie – elektromagnetické dělo. Američtí konstruktéři tomuto typu děl říkají také railgun a na jejich vývoji pracují už řadu let. Na palubě Millinocketu se však představil první reálně použitelný prototyp s hlavní ráže 155 mm.

Za jeho vznikem stojí nadnárodní zbrojní koncern BAE Systems a společnost General Atomics. Na palubě USS Millinocket však dělo bylo instalováno pouze na ukázku, zatím totiž probíhají pouze pozemní laboratorní testy, námořní zkoušky mají přijít na řadu až za dva roky. Nejzásadnější charakteristikou vedle použitého principu děla je jeho nevídaný dostřel. Ten činí plných 200 km, pro srovnání dnešní houfnice obdobné ráže mají dostřel něco kolem 30 až 40 km, s raketovými projektily maximálně 60 km. Za takovým výkonem stojí elektromagnetická síla, která dokáže projektilům udělit tak obrovskou rychlost, že zasáhnou cíle až 200 km vzdálené.

Princip elektromagnetického děla je vlastně docela prostý. Pomocí elektrických impulsů se vytváří elektromagnetické pole, které svou silou vymrští speciální projektil z hlavně děla. Ten ji opouští rychlostí 8400 km/h, což je asi sedminásobek rychlosti zvuku, a je tedy šestkrát rychlejší než kulka vystřelená z běžné pistole. U současného prototypu jsou však velké prodlevy mezi výstřely, přece jen jde o pokusnou zbraň, v budoucnu by ale kadence měla dosahovat 10 výstřelů za minutu. To představuje drtivou palbu na jakékoliv cíle. Railguny jsou totiž schopné ničit cíle přímou i nepřímou palbou, a to na zemi, na moři nebo ve vzduchu. V okruhu 200 km si svou bezpečností nemůžou být jisté lodě, letadla, bezpilotní prostředky, balistické rakety, řízené střely, ale ani tanky, zodolněné úkryty či celé bojové jednotky.

Zbraň na další válku?

Další předností elektromagnetického děla je jeho bezpečnost pro obsluhu. K výstřelu nejsou potřeba žádné výbušné a iniciační nálože jako u běžných děl, projektily jednoduše z hlavně vymrští elektromagnetické pole. Manipulace s municí i její nabíjení je tak bezpečné a snadné jako nikdy před tím. Munice je navíc velmi levná podobně jako ta klasická, cena projektilu pro elektromagnetické dělo by se měla pohybovat kolem 25 tisíc dolarů, jen pro srovnání řízená okřídlená střela Tomahawk stojí přes milion dolarů. Skoro neuvěřitelná je ovšem váha nového projektilu. Váží jen asi 10 kg, ovšem díky své obrovské rychlosti nadělá v cílové oblasti velkou paseku.

I když dnes existují zbraňové systémy s radary, které jsou schopné eliminovat běžné dělostřelecké a minometné granáty, tak v případě této novinky nemají šanci. Projektily letící sedminásobnou rychlostí zvuku prostě nejsou schopné zachytit, natož palbou zničit. Americké ozbrojené síly tak v podobě elektromagnetického děla dostanou zbraň, se kterou můžou protivníka zasypat levným, ale pekelně rychlým a ničivým ocelovým deštěm, proti kterému není obrany.

Jak již bylo řečeno, v USA na railgunech pracují již řadu let, ale konstruktéři museli vyřešit několik technologických rébusů. Především se projektily v hlavních pohybují tak extrémní rychlostí, že se kolem nich zahřátý vzduch mění v plazmu. To je samozřejmě obrovská zátěž na konstrukci i materiál hlavní děl, není proto divu, že u prvních technologických demonstrátorů vydržely jen pár výstřelů. Nicméně zdá se, že vše spěje ke zdárnému výsledku. Podle plánů amerického námořnictva by se elektromagnetická děla měla ve výzbroji objevit v roce 2017. Do vínku je dostanou nejnovější americké futuristické torpédoborce třídy Zumwalt. Ty totiž disponují dostatečnými zdroji elektrické energie, aby dokázaly napájet i nenasytná elektromagnetická děla.

DP

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom