Absurdně teplé zimy nás čekají i v budoucnosti. Poznají naše děti sníh?
Za 50 let může zima podobná té letošní být běžná, tvrdí klimatologové.
Dosavadní zimní počasí připomínající spíše začátek jara může být za 50 let v tomto období běžné. Tvrdí to například klimatolog Tomáš Halenka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Zatím je podle něj příliš brzo tuto zimu hodnotit. Konec ledna i únor stále ještě mohou překvapit velkými mrazy a ve výsledku může být zima nakonec průměrná. Už v polovině příštího týdne by se totiž podle meteorologů mohlo začít výrazněji ochlazovat.
Halenka připomněl nedávné předpovědi Mezivládního panelu ke změnám klimatu (IPCC), podle kterých Evropu i většinu ostatního světa čeká ke konci nynějšího století větší teplo a další extrémní počasí. "Závisí na scénáři vývoje. Při těch horších 'teplejších' se samozřejmě stane, že se podmínky posunou a takováto zima může být relativně běžnou kolem poloviny nebo v druhé půlce století," uvedl.
Podle IPCC se mají Evropané připravit na zvýšení teploty vzduchu, zejména však na větší počet mimořádně horkých dnů. Na ústupu budou mrazivé dny na severu světadílu, na jihu pak budou větší sucha.
Bude hůř
Vlhké regiony planety musejí v budoucnu podle předpovědí počítat s vydatnějšími srážkami a suché s jejich poklesem. Do roku 2100 podle panelu vzroste hladina světového oceánu o 26 až 82 centimetrů a Země se ke stejnému roku oteplí o 0,3 až 4,8 stupně Celsia; samozřejmě v závislosti na scénáři dalšího vývoje emisí antropogenních skleníkových plynů, a tedy vývoje společnosti, dodal Halenka. Vědci se shodují na dosud nejvyšší míře pravděpodobnosti, že za oteplování nese hlavní odpovědnost člověk.
Loučit se s klasickou zimou ale Češi v budoucnosti určitě nemusejí, uvedl Halenka, nicméně četnost výrazných mrazových období a s nimi spojených sněhových přívalů se může snížit. "Může se stát, že pořád budeme muset být připraveni na takovou možnost, i když nepřijde třeba tak často," poznamenal. Ne všichni odborníci však se závěry IPCC souhlasí.
Současné teplo souvisí podle Halenky s cirkulací vzduchu. Stále převládá proudění teplého vzduchu od západu či jihozápadu pod vlivem neobvykle stabilní tlakové výše nad Středomořím. Od poloviny prosince loňského roku se tak zatím na území ČR nepodařilo proniknout studenému arktickému vzduchu od severu. Na současné extrémy počasí si stěžují zemědělci i provozovatelé lyžařských areálů.
ČTK