Žijeme v nejslabším slunečním cyklu. Zpomalí to oteplování?
Co udělá se Zemí nejslabší sluneční cyklus za posledních sto let? Zpomalí oteplování planety!
Současný sluneční cyklus bude podle meteorologa Martina Štrose z www.meteocentrum.cz nejslabší za posledních 100 let. Pokud by tento trend pokračoval, mohlo by to zpomalit, nebo dokonce zastavit oteplování planety Země, soudí meteorolog.
Přestože podle původních předpovědí měla sluneční aktivita vrcholit až během příštího roku, nejnovější vývoj naznačuje, že se Slunce nachází na vrcholu cyklu už nyní, nebo že už dokonce pominul. Sluneční cyklus trvá v průměru 11 let, v době minima se na Slunci nevyskytují téměř žádné sluneční skvrny, naopak při maximu je slunečních skvrn nejvíce.
Aktuální sluneční cyklus začal zhruba na přelomu let 2008 a 2009, na minimu byla sluneční aktivita v prosinci 2008. Od té doby sluneční aktivita roste, ale vzestup nebyl zdaleka tak silný, jak se očekávalo a jak bylo běžné během cyklů za poslední století.
Podívejte se video sluneční erupce, k níž došlo v poslední den roku 2012:
Nejvíce skvrn se na Slunci objevovalo v listopadu 2011. Vědci očekávali, že bude aktivita Slunce dál stoupat, ale nestalo se tak. Nejsilnější sluneční erupce byly zaznamenány loni a ta vůbec nejsilnější 9. srpna 2011. Letos byl sluneční povrch klidnější.
Cyklus slunečních skvrn je cyklus jedenáctileté aktivity Slunce objevené roku 1843 německým hvězdářem Heinrichem Schwabem. Cyklus je také spojen s otočením sluneční magnetické polarity. Sluneční cyklus není přesně 11 let dlouhý; již se také vyskytl 9 letý cyklus či 14 let trvající cyklus.
Síla slunečního cyklu je svázaná s množstvím energie, které ze Slunce získává Země. Čím slabší cyklus, tím je jí méně. Pokud by i další cykly byly podobně slabé jako ten současný, nebo dokonce ještě slabší, mohlo by se to projevit na klimatu, konkrétně zpomalením nebo dokonce zastavením oteplování planety.
Výzkumy závislosti globální teploty na sluneční aktivitě ale zatím nejsou jednotné, takže vliv současného slabého Slunce na klima je nesnadné odhadnout.
Není ještě zcela vyloučeno, že by se Slunce mohlo v roce 2013 "probudit", ale je to málo pravděpodobné. Vědci spíše očekávají postupný pokles aktivity k minimu, které předpokládají okolo roku 2020. V dobách slunečního minima množství slunečních skvrn klesá až téměř na nulu.