3. února 2022 15:09

James Dean radil před tragickou nehodou řidičům. Co přesně jim vzkázal?

Herec James Dean byl idolem všech amerických teenagerů. Natočil sice pouze tři filmy, za jeden z nich ale získal posmrtnou nominaci na Oscara.

James Byron Dean se narodil 8. února 1931 v městečku Marion ve státě Indiana. Jeho dětství nebylo nijak veselé, jeho matka mu zemřela v devíti letech na rakovinu a otec se o něj nebyl schopen postarat, a tak ho poslal na výchovu k sestře. Postupem času se z něj stal hlas mladé generace, která vystupovala proti vzornému způsobu amerického života.

James Dean ztělesňoval rebelství a cigareta v ústech spolu s šibalským úsměvem se stala jeho poznávacím znamením, ze kterého se podlamovala kolena nejedné dívce. Byl to snílek, který se snažil žít život naplno a říkával: „Sni, jako bys měl žít navždy. Žij, jako bys měl zemřít dnes.“ Miloval rychlá auta a nezávazný život. Jízda na plný plyn se mu však stala osudnou.

Smrtelná autonehoda

O život přišel v pouhých čtyřiadvaceti letech při smrtelné autonehodě. Ironií osudu zůstává fakt, že jen o dva měsíce dříve natočil video k bezpečnosti silničního provozu. „Jezděte opatrně. Život, který zachráníš, může být můj,“ říká v nahrávce, kterou můžete vidět i v dokumentu Amerika v barvě na Prima ZOOM, ostatním řidičům Dean.

Svou poslední projížďku si herec užíval ve stříbrném Porsche Spyder na osamělé horské silnici v Kalifornii 30. září roku 1955. Ke smrtelné srážce došlo v pozdním odpoledni, když se jeho vůz střetl s protijedoucím Fordem. Dean byl na místě mrtvý, druhý řidič měl větší štěstí a z nehody se mu podařilo vyváznout.

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom