24. října 2017 15:00

Francouzi padělali jeskyni Lascaux. Replika slavného místa je zase otevřena

Ve Francii dnes oficiálně zahájili provoz věrné repliky jeskyně Lascaux, proslulé malbami a rytinami z mladší doby kamenné.

Replika byla postavena poblíž této takzvané Sixtinské kaple prehistorie, která je od roku 1979 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Veřejnosti se objekt u vesnice Montignac na jihu Francie otevře 15. prosince.

Jeskyně za miliardy

Replika jeskyně obsahuje reprodukce všech prehistorických maleb z původního jeskynního komplexu v originální velikosti. Její zhotovení stálo přes 60 milionů eur (1,6 miliardy Kč).

Jeskyně Lascaux byla náhodně objevena v roce 1940 a veřejnosti byla zpřístupněna krátce po válce. Uzavřena pro veřejnost byla už v roce 1963, protože oxid uhličitý vydechovaný návštěvníky narušil mikroklima jeskyně, takže malby začaly blednout. V roce 1983 se otevřela první replika jeskyně, která ale ukazuje pouze dvě nejatraktivnější části jeskynního komplexu.

Soubor vyobrazení zdobící zhruba 150 metrů stěn jeskyně tvoří zhruba 150 maleb a více než 15 000 skalních rytin z období 15 000 až 13 000 let před naším letopočtem. Vyobrazena je tam především lovná zvěř.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom