2. října 2018 06:00

CIA desítky let tajila 11 vtipů. Tohle jsou ony – došlo v nich i na Dubčeka

Proč by americká tajná služba tajila několik vtipů? Protože v dobách studené války mělo všechno svou špionážní cenu. Dokonce i vtipy mohly odhalit náladu obyvatel.

CIA se (ne)smyslem pro humor

O existenci vtipů, utajovaných americkou tajnou službou CIA, informoval veřejnost americký historik z University of California Berkeley dr. Gene Zubovich. Je expertem na spletité dějiny studené války – a když pátral v pramenech po dějinách tohoto konfliktu, narazil i na 11 vtipů, které se americká veřejnost neměla nikdy dozvědět.

Z dnešního pohledu jsou přitom poněkud nevtipné, zejména pro Američany, ale i pro ty z nás, kdo tak úplně neznají vlastní dějiny. Tak například:

Dělník stojící ve frontě na alkohol naštvaně říká: “A mám toho právě dost půjdu a zastřelím Gorbačova!” Za dvě hodiny se vrátí zpět do fronty, která je pořád stejně dlouhá a jeho kamarádi se ho ptají: “Tak co, dostals ho?” Dělník na to: “Ne, fronta na něj byla ještě delší než tahle…

Co je na tom tak vtipného? Kontext vtipu je nutno znát: Gorbačov v osmdesátých letech dvacátého století pochopil, že SSSR má zcela zásadní problém s alkoholem; pokusil se ho řešit kombinací částečné prohibice s dalšími omezeními. V Sovětském svazu to pochopitelně vzbudilo nemalé pohoršení.

A tady je další vtip, tentokrát i s českým kontextem:

Jaký je rozdíl mezi Gorbačovem a Dubčekem? Žádný, ale Gorbačov to ještě neví…

Také tento vtip naráží na zásadní “neoblibu”, kterou reformy sovětského vůdce v zemi vyvolaly, a srovnává ji s pádem Alexandra Dubčeka v roce 1968 v Československu.

Co je tohle za vtipy?

Tyto vtipy jsou součástí 13 milionů stran, které nechala americká tajná služba CIA zveřejnit na svých stránkách. Jedná se o materiály, které byly odtajněné a nyní do nich mohou nahlížet historici i běžní lidé se zájmem o dějiny, velký význam mohou mít samozřejmě také pro české badatele, protože se týkají i událostí probíhajících na našem území.

Tyto vtipy byly součástí zpráv amerických diplomatů v Moskvě; ambasáda USA v hlavním městě Sovětského svazu každoročně do své zprávy zahrnovala i nejlepší vtipy, které kolovaly mezi lidmi, měly ilustrovat náladu v zemi. A také jinak tíživou zprávu o zemi tehdy hlavního protivníka USA odlehčit. Peter Clement pro web Quartz popsal její smysl: “Na konci roku tato zpráva byla jako nějaký vánoční dárek.”

Na odtajnění zprávy se muselo podle amerických zákonů počkat 25 let, vtipy pocházejí z doby kolem roku 1988, tedy těsně před pádem režimu, výborně tedy ilustrují tehdejší atmosféru ve společnosti. Tady máte ještě dva další:

Muž přijde do obchodu a ptá se se: “Máte nějaké maso? Prodavačka odpoví: "Ne, my nemáme ryby. Maso nemají v obchodě naproti.”

Anebo:

Ivanov: “Dejte mi příklad perejstrojky v lékařství."

Sidorov: “Menopauza.”

Všechny utajované vtipy najdete v archivu CIA tady

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom