12. ledna 2022 00:10

Nejslavnější muž Divokého západu uhranul i Česko. V Praze se nepohodl a skončil v bídě

Legendární Buffalo Bill byl hvězdou, kterou znal celý svět. V Praze ale nakonec nikdy nevystoupil.

Svoji přezdívku Buffalo Bill si William Frederick Cody vysloužil, když dva roky po skončení občanské války roku 1867 začal zásobovat dělníky pracující na stavbě kansasko-pacifické železnice bizoním masem. Odhaduje se, že za 18 měsíců vybil 4 280 kusů bizonů, přičemž vždy lovil jen tolik, kolik bylo potřeba pro obživu.

Symbol Divokého západu

Na Divokém Západě už tehdy pistolníka a jeho historky leckdo znal, ale velkou slávu a věhlas mu zaručil až Edward Judson, zvaný „Buntline“ neboli „Vejtaha“. Široké veřejnosti Buffalo Billa představil ve více než 200 románech tzv. „buffalobillek“, kde jako legenda Západu samozřejmě hrál hlavní roli. Na svou dobu to byl pravděpodobně nejslavnější muž na světě, který ztělesňoval populární masovou zábavu.

Principál kočovného divadla

Na divadelní prkna pod širým nebem Buffalo Billa zavedla náhoda, když dostal za úkol zorganizovat a zrežírovat pro syna ruského cara, velkokníže Alexeje, představení volně vycházející z vydaných románů. Jak můžete vidět v dokumentární sérii Amerika v barvě na Prima ZOOM již 14. ledna ve 14:45, lovec bizonů chtěl publiku představit zidealizovaný Západ, ke kterému neodmyslitelně patřili i indiáni.

Několik měsíců tak v představení vystupoval i siouxský náčelník Sedící býk nebo šaman Černý jelen. Tím Buffalo Bill položil základy své monumentální jezdecké podívané Wild West Show. Historicky první vystoupení 4. června 1882 si nenechalo ujít na 20 tisíc diváků. Zářící hvězdou v Billově kočovném divadle byla i legendární ostrostřelkyně Annie Oakleyová, známá jako Little Sure Shot.

Buffalo Bill na Moravě

Netrvalo dlouho a Buffalo Bill projel s Wild West Show nejen celé Spojené státy, ale i Evropu, přičemž došlo i na českou kotlinu. Roku 1906 překročily hranice rakousko-uherské monarchie tři vlaky o devětačtyřiceti vagonech, které vezly pro místní obyvatelstvo dosud nevídané představení. Ačkoli vstupenky v Těšíně, Moravské Ostravě, Opavě, Přerově, Brně a Jihlavě stály dva průměrné platy, West Wild Show si nenechaly ujít desítky tisíc Moravanů. V Praze ale kupodivu nikdy nevystoupil. Tehdejší byrokraté totiž kvůli bezpečnosti požadovali pevné sedačky, na což jeho tým nepřistoupil. Za 30 let existence vidělo představení Buffala Billa neuvěřitelných 70 000 000 diváků.

Přesto nakonec Buffalo Bill skončil jako chudák. Po návratu do Ameriky totiž zájem o jeho show upadl a on sám musel přiznat osobní bankrot. Přišel dokonce i o svého ikonického koně, kterého mu jeho nejbližší museli koupit zpět. Zemřel 10. ledna roku 1917 v domě své sestry v Denveru.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom