7. května 2022 10:00

Adolf Eichmann stál za smrtí 6 milionů lidí. Dopadení nacistického zločince se stalo legendárním

Adolf Eichmann mohl být zabit v Argentině, ale Mosad podstoupil extrémní riziko a dostal ho k soudu v Izraeli.

Adolf Eichmann byl muž, který řídil „konečné řešení židovské otázky“, a Izraelci dlouho pracovali na tom, aby ho během let po druhé světové válce dostali před soud, a definitivně tak srovnali účty. Isser Harel byl nejvyšším činitelem Mosadu a jako takový byl celé akci přítomen, což dávalo misi za spravedlnost velkou operativní hbitost. Nebylo totiž nutné nic postupovat ke schvalování.

Argentina, země bývalých nacistů

Zatímco vojáci wehrmachtu (a v posledních dnech i domobrana a děti) bránili zbytky nacistické moci, někteří němečtí pohlaváři si vytvářeli budoucí identity a hledali cesty, jak neskončit v zajetí. Eichmann byl jedním z nich a stejně jako pro řadu dalších nacistů se jeho místem úkrytu stala Argentina s rozrůstající se německou komunitou. Za první stopou, která Mosad k Eichmannovi přivedla, stála dcera bývalého vězně v koncentračním táboře Lothara Hermanna, u níž se pomalu rozhoříval vztah s jistým Nicolasem Eichmannem. Ten mohl být Eichmannovým synem.

Tato stopa se sice ukázala jako falešná, nicméně Mosad již byl strůjci holocaustu na stopě a postupně zjistil, jak ukazuje i dokument Dějiny Mosadu, který Prima ZOOM vysílá každé úterý ve 21:00, že se Eichmann dostal z Evropy na základě falešných dokladů na jméno Ricardo Klement. Další stopy následovaly a Mosad se chystal k jedné z největších akcí své historie.

Operace Eichmann

Samotná akce byla extrémně komplikovaná a s mnoha zádrhely. Eichmanův únos se však nakonec skutečně podařil a on sám později vypověděl, že „celá záležitost proběhla férově a byla perfektně zorganizovaná a vzorně naplánovaná. Mí věznitelé zvlášť dbali na to, aby mi fyzicky neublížili. Dovoluji si vyjádřit své názory na věc, protože mám jistou zkušenost s prací policie a tajných služeb.“ Eichmann byl za podíl na smrti 6 milionů lidí po řádném soudu 1. června 1962 popraven pověšením, jeho popel byl následně rozprášen do moře a mise Mosadu se zapsala mezi špiónské legendy.

Zdroj: Isser Harel: Mosad - Operace Eichmann

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom