Máme se bát eboly? Proč se africký mor začal šířit do míst, kde nikdy nebyl?
Ochranné obleky, izolace a smrt – ebola děsí západní Afriku.
Někteří obyvatelé západní Afriky si teď musí připadat jako v hororovém filmu, který se stal skutečností: Lékaři ve futuristických ochranných oblecích drží jejich příbuzné a přátele zavřené v improvizovaných karanténních stanicích. Vláda vydává zákaz konzumace volně žijících zvířat, jako jsou netopýři či opice.
Co je to za nemoc, která tak těžce zasahuje do jejich každodenního života? Podle agentury DPA jsou lidé bezradní, nemají dostatek informací, a někteří proto reagují podrážděně a agresivně.
Nedávno napadli vesničané na jihovýchodě Guineje s kameny v ruce ošetřovnu organizace Lékaři bez hranic. "Obavy lidí zcela chápeme. Ebola se dosud v Guineji nikdy nevyskytla. Vidět naše spolupracovníky oblečené od hlavy až k patě v ochranných oblecích musí být pro někoho, kdo to nezná, dost šokující," uvedla koordinátorka zdravotníků Corinne Benazechová. Situace se prý na místě incidentu uklidnila teprve poté, co se lékaři sešli se zástupci úřadů, s kmenovými stařešiny a zástupci mladých. Mohli pak v klidu pokračovat ve své práci.
Místní úřady obyvatele vyzývají, aby si myli ruce a vyhýbali se fyzickému kontaktu. Byly zřízeny informační telefonní linky, na něž se můžou obrátit lidé v případě, že na sobě pozorují příznaky nemoci. Noviny jsou však zároveň plné titulků, které hlásí stoupající počty mrtvých. V Guineji je jich už více než sto, v Libérii přes deset. To zrovna nepřispívá k uklidnění situace.
Problémem nadále zůstává i fakt, že zdravotníci nemůžou pečovat jen o nakažené, ale musí také pátrat po těch, kteří s nimi přišli do přímého kontaktu. Jen tak se dá zabránit dalšímu šíření nemoci. To však někteří v západní Africe nedokážou pochopit. Chybí jim k tomu potřebné vědomosti.
Tradiční medicína selhává
Často tak dochází ke zbytečným sporům. Krátce po propuknutí epidemie v Guineji se několik pacientů vyplížilo v noci z nemocnice, aby se o své nemoci poradili s tradičními léčiteli. Měli totiž za to, že trpí záhadnou chorobou, kterou "normální" lékaři nemůžou vyléčit.
V Libérii uprchla na začátku dubna z nemocnice nakažená žena a odjela hromadnou dopravou domů. Ohrozila tak na životě desítky lidí. Zdravotníci ji nakonec vypátrali a s celou rodinou umístili do karantény. Tyto a podobné případy přiměly liberijské ministerstvo zdravotnictví k přijetí zákonných opatření na potrestání úmyslného šíření nemoci.
Nervózní nejsou ale jen místní. Také cizinci žijící v postižených státech propadli nejdřív panice. "Určitou dobu uvažovalo mnoho z nich, že se vrátí domů. Nakonec většina zůstala," říká Američan Matt Jones žijící v liberijské metropoli Monrovia. Atmosféra je prý už mnohem lepší.
Zásluhu na tom má i tisková zpráva amerického velvyslanectví, která vyvrátila některé tradované omyly a mýty. Zdůraznila například, že nakažení lidé, u nichž nebyl zaznamenán akutní průběh nemoci, nejsou jejími přenašeči. "Když se někdo cítí natolik dobře, aby se pohyboval mezi lidmi, znamená to, že není nakažlivý," stojí ve zprávě. Velvyslanectví také dementovalo tvrdošíjný omyl, že se nemoc může přenášet prostřednictvím bankovek nebo vodou v bazénu.
Je ale jedno, kolik osvětových akcí se pořádá: ebola je a zůstane hrozivou smrtelnou chorobou, na niž zatím neexistuje lék. Tato jistota stačí na to, aby lidé v západní Africe měli strach...