Co je to vůbec ta DOTA? Rozhovor s profi hráčem!
Na webu Prima COOL můžete sledovat prestižní on-line turnaj ve hře DOTA 2. Pro ty, kdo hru neznají, tady máte stručný souhrn, o čem to vůbec je.
Dota 2 (neboli Defense of the Ancients 2) je strategická počítačová hra žánru MOBA (Massive Online Battle Arena), vyvíjená firmou Valve Corporation. Je inspirována Defense of the Ancients (DotA), oblíbené modifikace (mapy) ze hry Warcraft III.
Vývoj hry začal roku 2009, kdy Valve najmulo jako hlavního designéra vývojáře původního módu DotA s přezdívkou "Icefrog". Hra byla oficiálně oznámena 13. října 2010 na portálu Game Informer. I přesto, že byla Dota 2 kritizována pro příliš pozvolnou křivku učení, je dnes nejhranější hrou z platformy Steam s denními špičkami přes 600 tisíc současně hrajících.
Hra je založena na platformě F2P (Free to play), tedy lze ji hrát zdarma. Herní systém a mapa zůstaly podobné jako v původní hře, vývoj hry pokračoval tam, kde skončil vývoj původní DotA; hlavním důvodem k vydání pokračování Defense of the Ancients je odpoutání se od herního klienta v podobě Warcraftu III, protože i když si první DotA vytvořila samostatnou komunitu, je to stále pouze přídavná mapa ke hře Warcraft III: The Frozen Throne.
Co si o DOTA 2 myslí český hráč týmu e-Suba Vladimír Chadima? Podívejte se!
Kdo s koho?
Tuto hru hraje 10 hráčů, rozdělených do dvou týmů (Dire a Radiant) po pěti. Hlavním úkolem je zničit soupeřův Ancient (hlavní budova), který je umístěn v hlavní základně jednotlivých týmů. K Ancientu vedou tři cesty (line), které jsou odděleny lesem (wood/forest/jungle).
Po cestách chodí skupinky creepů (NPC bojovníci), čtyři meele (bojují na blízko) a jeden ranged (bojují na dálku). Rodí (spawn) se každých 30 sekund u svých kasáren. Pravidelně se k nim připojuje katapult (jednou za čas). V průběhu hry se skupinka creepů rozrůstá. Na každé cestě dále najdeme dvě věže, ty nejblíže k nepříteli se označují Tier 1, další Tier 2. Poté tu jsou věže Tier 3, které stojí na počátku hlavní základny a brání kasárny (barracks, zkráceně "rax"). Kasárny jsou rozdělené na meele a ranged. Po jejich zničení se na dané lince spawnují nepřátelskému týmu větší a silnější creepové, dle typu zničených raxů. Dale už pak stojí dvě Tier 4 věže, které jsou poslední obranou před samotným Ancientem.
Hrdinové jsou nesmrtelní, ale...
V každé základně najdeme bázi (base), ve které se oživují (spawn/respawn) hrdinové jak na začátku hry, tak i po své smrti. Tato báze regeneruje životy a manu přátelským jednotkám a naopak drtivou silou zraňuje nepřátelské. V bázi najdeme hlavního obchodníka (shop), který prodává většinu věcí. Zbylé věci najdeme v tajném obchodě (secret shop). Ty jsou celkem dva umístěné v lese. Jeden na straně Dire, druhý na straně Radiant. Další obchody můžeme nalézt na TOP a BOT lince, zhruba uprostřed. V těchto obchodech nalezneme některé věci jak z klasického, tak tajného obchodu.
Hrdinové získávají zlaťáky (goldy) a zkušenosti pomocí Income (1 zlatý za sekundu), poté dorážení (last hit) nepřátelských creepů, zabíjením neutrálních creepů, tak i za zabíjením nepřátelských hrdinů a budov. Další možnost, jak si vydělat, je zabití Roshana (nejsilnější neutrální creep). Za zlaťáky dále můžete koupit věci (itemy), které vás zlepšují. Zkušenosti slouží k vašemu levlování. Za každý level si můžete dát jeden bod dovednosti (skill point) do jedné z vašich schopností nebo zlepšení atributů o 1. Každým levlem se tudíž stáváte silnějším, přičemž maximální level je 25.
Ve hře Dota 2 se konají progamingové turnaje. Největším je The International, pořádaný přímo Valve. Tento turnaj se koná od roku 2011, kdy ho vyhrál ukrajinský tým NaVi (Natus Vincere). V roce 2012 se vítězem stal tým IG a v roce 2013 švédský tým The Alliance. Výherci The International dostávají jako odměnu Aegis of Champions, na němž jsou zapsáni výherci všech předchozích ročníků, a jeden milion dolarů.
Jak na tom vydělat?
Na rozdíl od prvního dílu obsahuje Dota 2 mikrotransakční službu. Tzv. Dota 2 Obchod byl představen 31. května 2012. Obchod umožňuje hráčům koupit si herní předměty (itemy), jako jsou Vybavení, Nástroje, Kurýři, Hlasatelé a Turnajové předměty pomocí peněz z jejich účtů na Steamu. Tyto předměty jsou pouze vizuální a proto nijak neovlivňují hratelnost. Tvůrci vlastních předmětů pak dostávají procenta z prodeje všech předmětů, které vytvořili.
Většina itemů se řadí do tzv. "setů". Tyto sety jsou skupiny itemů na jednoho hrdinu. Skládají se ze všech níže uvedených kategorií itemů. Tyto itemy dostává hráč zcela náhodně po zahrané hře, též je lze zakoupit právě v Obchodě. Některé itemy lze měnit s přáteli nebo je prodat na tržišti. Předměty se dělí podle vzácnosti na osm stupňů...
(text Wikipedia)