23. března 2017 06:00

Miliony květin v Údolí smrti? Ano, občas se stane zázrak i v nejteplejším místě na Zemi

V Údolí smrti může být až 56 stupňů ve stínu – pokud by tam tedy nějaký stín byl.

Kalifornské Údolí smrti je nejžhavější místo Země – v červenci 1913 zde byla naměřena teplota 56,7 °C. Když se tam vydáte bez dostatečné zásoby pitné vody, živí se nevrátíte. Přesto sem přijíždí ročně skoro milion turistů. Údolí smrti je zároveň nejníže položeným místem Kalifornie, USA a celé Severní Ameriky. Zdejší solná pánev Badwater totiž leží 86 metrů pod úrovní moře. I přes velmi drsné podmínky – obvyklé srážky jsou kolem 50 mm ročně – zde ale najdete přes 1000 druhů rostlin a také množství savců včetně netopýrů, veverek, kojotů a ovcí tlustorohých.

Když zaprší, rozkvete i Údolí smrti

Síla srážek se ale může projevit i na tak smrtonosném a nehostinném území, jakým je Údolí smrti. Když zde v říjnu 2015 zde během pěti hodin napršelo 75 mm vody, pokrylo se údolí miliony květů. Tento neskutečný koberec, který zde naposledy viděli v roce 2005, tvořily především žlutě kvetoucí Chylismia brevipes z rodu Camissonia , dále na celém americkém Jihozápadě běžná Phacelia crenulata a také „pouštní slunečnice“ Geraea canescens.

Nejnižší je Mrtvé moře

Na západě Jordánska na břehu Mrtvého moře leží nejnižší bod na zemském povrchu, 422 m pod hladinou moře. Je tady permanentně zvýšený tlak vzduchu a v důsledku toho o 10 % víc kyslíku. Hladina Mrtvého moře ale neustále klesá – za sedm let o osm metrů. Hotely, které ležely dřív přímo u břehu, jsou dnes od vody vzdálené kilometr. Může za to průmysl a přehrada, která z moře ročně odvádí 300 milionů litrů na zásobení vodou pro rozsáhlé oblasti Sýrie a Jordánska.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom