4. března 2013 06:00

To nejlepší z jarní Paříže: da Vinciho vynálezy, bruslení i magické kavárny

Paříž, to není jen Eiffelovka a Mona Lisa. Jarní paříž je totiž plná úžasných akcí a také atmosféry.

Chcete zažít Paříž trochu jinak? Co byste řekli tomu vyměnit Monu Lisu za úchvatné stoje, které sestavil slavný malíř avšak téměř neznámý inženýr Leonardo da Vinci? Anebo se raději vydáte do zšeřelých kaváren po stopách slavných osobností? Či vás láká bruslení? Víme, že diváci ZOOMu jsou zvídaví a tak jsme připravili program, který je bude bavit:

Paříž pro milovníky umění

Vyměňte Monu Lisu za Leonardovy úchvatné stroje: Je to klasika nad klasiku; málokdo se vrátí z Paříže, aniž by si prohlédl Monu Lisu, malinký obraz, před nímž se tlačí davy. Letos je to ovšem už 510 let, co ho Leonardo da Vinci stvořil, a tak se tady kolem jeho tvorby děje trochu víc. Na netradiční výstavě „Projekty, kresby, stroje" budete žasnout nad úchvatnou kolekcí modelů a strojů, které byly sestaveny v roce 1950 podle kreseb tohoto malíře, inženýra a velkého muže renesance. Kresbu využíval jako svůj hlavní nástroj pro studium a poznávání přírody a techniky a vy takto do jeho světa můžete nahlédnout také (do 18.8.2013, Cité des Science et de l´Industrie / Cité des enfants – Universcience).

V zajetí surrealismu: Máte slabost pro kontroverzního umělce Salvadora Dalího? Pak se vydejte na výstavu „Dalí“, kde uvidíte přes 200 prací, z nichž některé jsou zapůjčeny z největších světových muzeí. Dech budete popadat nejen nad malířstvím a kresbou této umělecké ikony 20.století, ale také nad jeho mistrovstvím v sochařství, fotografii a mnohém dalším (do 25.3.2013, Centre Pompidou)

Hudební show z Broadway: „Sestra v akci“, tak se jmenuje božská adaptace filmového hitu, která se po úspěšných štacích v Londýně, Miláně a na Brodway přesouvá na jeviště pařížského divadla Theatre Mogador.

Paříž pro sportovce

Kluziště v centru Paříže: Prostranství před hotelem de l´Hotel-de-Ville se proměnilo v gigantické (má celkem 1 635 m²) kluziště pod širým nebem. Brusle si můžete půjčit na místě a dobrá zpráva na závěr – tahle skvělá zábava je zadarmo (do 17.3.2013)!

Paříž pro gurmány

Chutný tip pro světoběžníky: Monument Café, to je kavárna pro cestovatele, ale taky pro rodiny a vůbec všechny zvídavé lidi. Při skvělé snídani či svačince tady absolvujete virtuální prohlídku Versailles pomocí nového high-tech konceptu. Příjemným ukončením dne pak může být zdejší degustace francouzských vín, která začíná každý den o páté hodině.

Kavárny slavných: Vrcholem vaší cesty do Paříže bude jistě návštěva některé z nesčetných restaurací či kaváren. Vynikající gastronomický zážitek spojený s úchvatnou architekturou zažijete v kavárně La Coupole na bulváru Montparnasse, kde uslyšíte zpívat číšníky a uvidíte spoustu zajímavých lidí. Nebo se raději zastavíte U dvou mandarínů (Les Deux Magots), oblíbené kavárně umělců a intelektuálů (pravidelnými hosty tady byli Pablo Picasso, Jacques Prévert, Ernest Hemingway či Jean-Paul Sartre)?

Paříž s dětmi

Výprava do pravěku: Výstava „Největší světoví dinosauři“ je věnována obrovským býložravým sauropodům, kteří se řadí mezi vůbec největší a nejtěžší suchozemské živočichy všech dob. Jejich délka dosahovala až 40 metrů, váha 120 tun a vysocí byli jako čtyři autobusy na sobě! Chcete si takového drobečka sami vykopat? Pak je zde pro vás připraveno improvizované archeologické naleziště (do 13.5.2013, Museum National d´Historie Naturelle - Grande Galerie de l´Evolution)!

Praktické informace: Jak se dostat do Paříže?

Letecky: Eurovíkendy v Paříži se dají pořídit docela levně. Napříkald společnost Newtravel organizuje třídenní víkenodvé pobyty (se snídaní) za 10 280 korun na osobu.

Autobusem: Společnost Eurolines má opět akci 1 + 1 ZDARMA, s níž můžete navštívit více než 40 evropských měst za poloviční cenu. Ve 2 do Paříže a zpět můžete již za 2990 Kč = za 1495 Kč pro 1 osobu.

Vlakem: Aktuálně žádný přímý spoj Česká republika - Paříž neexistuje a tak semusíte připravit na nejméně dvě přesedání v Německu. Na základě toho, jak moc komplikovaný spoj vyberete, se vaše cesta z Prahy do Paříže může pohybovat v rozmezí 13 - 19 hodin.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom