SOUTĚŽ: Vyhrajte skupinovou víkendovou jízdenku a vydejte se za kouzlem dýmu a páry s ČD NOSTALGIÍ

České dráhy i v letošním roce připravily množství nostalgických jízd s historickými parními, elektrickými i motorovými vozidly v nejrůznějších koutech České republiky. Kdo si chce prohlédnout celou řadu legendárních lokomotiv najednou, ten vyrazí do Lužné u Rakovníka. Ve stínu zelených křivoklátských lesů se tam nachází romantické železniční muzeum.

Soutěžte s námi o Skupinovou víkendovou jízdenku:

Víte, kde najdete největší železniční muzeum v České republice? Odpovídejte ZDE.

Železniční muzeum Českých drah v Lužné nedaleko Rakovníka se nachází v bývalém depu hned u železniční stanice. Je tak snadno dostupné vlakem i autem. V letošní sezoně je otevřeno denně, a tak do něj můžete zamířit kterýkoliv letní den.

Heligón, Albatros nebo Kredenc

V muzeu si prohlédnete ty nejzajímavější lokomotivy, které v minulosti jezdily po českých tratích. Určitě se dozvíte vše o jejich technických parametrech, zvláštnostech, provozu a také přezdívkách. A ty jsou velmi pestré a určitě vás pobaví. Třeba stařičká parní lokomotiva z počátku 20. století nese přezdívku „Heligón“. Malým parním lokomotivám z lokálek se říkalo „Nazdárek“ nebo „Kafemlejnek“. Obdivovat můžete i krásnou modrou lokomotivu s červenými, skoro dva metry velkými koly s přezdívkou „Albatros“. Byla to naše poslední velká rychlíková parní lokomotiva.

Do muzea patří už i elektrické a motorové lokomotivy a vozy. Za obdiv stojí elegantní aerodynamické tvary Stříbrného šípu, hranatá skříň jiného vozu připomíná „Kredenc“. Najdete tady i „Čmeláka“, „Sergeje“ anebo elektrickou „Bobinu“ a „Cecilku“.

O víkendech bývá zdejší program doplněn také jízdami na malé průmyslové dráze nebo představením některých z muzejních lokomotiv v akci.

Hurvínkem do Lednice nebo Bobinkou do Bechyně

Během celé sezony probíhají po celé republice nostalgické jízdy. Starší mohou zavzpomínat na své mládí a mladým, zhýčkaným současným pohodlím a moderní technikou, se dá ukázat, že současný luxus nebyl vždycky samozřejmostí. Cestovalo se na dřevěných lavicích a vagóny byly bez klimatizace.

Pravidelné jízdy se během letních prázdnin konají z Břeclavi do Lednice na místní lokálce. O víkendech na ní vyráží stařičké motorové vagónky, které dostaly přezdívku po neposedném dřevěném hrdinovi „Hurvínek“.

Z Tábora do Bechyně se o letních víkendech můžete vydat historickým červeným vláčkem s pitoreskně malou elektrickou zeleno-krémovou lokomotivou, které se zase říká „Bobinka“. Tento vláček na lokálce „Bechyňka“ jezdí na pravidelných spojích a za běžný tarif.

Další nostalgické jízdy

V různých místech a termínech se lze vydat na výlet i pravým parním vlakem, který je zahalen do oblaku páry, dýmu a sazí. Několikrát v sezoně vyrážejí parní krásky na různé tratě v Praze a jejím okolí, třeba po jedinečné trati Pražský Semmering, do údolí Rakovnického potoka a Berounky mezi Lužnou, Rakovníkem a Berounem nebo z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm.

Aktuální program ČD Nostalgie a železničního muzea v Lužné u Rakovníka naleznete na www.cdnostalgie.cz.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom