Odlet členů Tatra kolem světa 2 ve stylu dvojek neboli „napodruhé“

Když se k posádce expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) v první polovině srpna připojili další tři cestovatelé, všichni věděli, že je před nimi nabitý itinerář, který vede severovýchodem Íránu. TKS2 je expedicí, a tak se i během těchto společných čtrnácti dní odehrálo nejedno dobrodružství. Se zážitky byl pak spojený i odjezd naší trojice – a co že se stalo?

Po noci strávené v horách ve výšce kolem 3 200 m. n. m., kdy se noční teploty pohybovaly kolem čtyř stupňů nad nulou, se tým po společné snídani rozhodl přejet opět do nížiny a směřovat cestu zpět k Teheránu, kde celá jejich společná expedice před několika dny začala.

Jak cesta nahoru, tak i cesta z horského sedla vedla po klikatých zatáčkách, které střídaly serpentiny. Prvních několik kilometrů vedlo skrze hustou mlhu, kdy nebylo vidět víc než pár metrů před sebe. To se ale jako mávnutím kouzelného proutku změnilo a před očima našich cestovatelů se otevřel nádherný výhled na hory a horské vesničky, kde žije víc dobytka než lidí.

Místo posledního WildCampingu bylo to u jezera Ovan poblíž města Zandžán. Jak se to už ale sem tam stává, k jezeru nebylo možné Trajdou ani Bludičkou dojet, cesta byla zasypána kamením. Naštěstí kousek přes silnici byl vcelku rovný plac, kde si tým TKS2 udělal zázemí. Noc byla klidná, spalo se pod blyštivou hvězdnou oblohou.

Termín odletu Iva, Roberta a Kateřiny byl ve čtvrtek 27. srpna, a tak se všichni společně přesunuli do hlavního města Íránu, kde byl ještě jeden den k „dobru“, aby se mohl udělat výlet nejen na bazar, ale i na horu Tochal, která je během zimy hojně využívána lyžaři.

Přišel den odletu, na letišti jsme byli s předstihem a nikoho z týmu nenapadlo, že dnes bude ještě parta pořád sedmičlenná. A co že se stalo? Díky íránskému nařízení, o kterém bohužel nebyl nikdo informován, nemůže zemi opustit nikdo, kdo nemá test na COVID-19. Letadlo tedy uletělo a emoce vylétly zhruba stejně vysoko, jako „aero“, které se odlepilo od letištní dráhy.

Nezbylo tedy nic jiného, než si najít laboratoř, kde je možné si nechat udělat test. Ta se našla, a díky profesionálnímu personálu byl test hotový již druhý den. Všechny výsledky byly negativní a všichni z týmu TKS2 byli rádi za tuhle negativní informaci. Ne, že by Írán nebyl hezkou zemí, ale přece jen je to jiná kultura a doma je doma.

Aktuální posádka – Eva, Marek, Erik a Jirka jsou stéle v Íránu a po nabitých dvou týdnech je co dohánět. Opět je na programu servisní rutina spojená jak s Trajdou, tak i s Bludičkou.

Za tým TKS2, Kateřina Božková

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom