Potopený Boeing 747 se mění na jedinečný korálový útes. Odborníkům se to vůbec nelíbí

Velký letadlový útes - plavba

Unikátní podmořskou podívanou si mohou užít návštěvníci z celého světa v ostrovním státě Bahrajn. Odborníci ale radost úplně nemají.

Na jihu Perského zálivu se nachází největší podmořský park na světě, jehož rozsáhlý podvodní komplex o rozloze 100 000 metrů čtverečních je opravdu velkým lákadlem pro všechny milovníky potápění a dobrodružství. Jeho součastí je již několik měsíců nová atrakce v podobě utopeného letadla Boeing 747, do něhož se turisté mohou pomocí potápěčské výbavy podívat. Podle Zajída bin Rašída Al-Zajáního, bahrajnského ministra průmyslu, obchodu a cestovního ruchu, je 70 metrů dlouhé letadlo největší, jaké kdy bylo ponořeno.

Lákadlo pro turisty

Bahrajn se dlouhodobě snaží přilákat do své oblasti turisty z celého světa a jeho velkým trumfem je ostrovní oblast Diyar Al Muharraq, která představuje město tvořené hned sedmičkou uměle vytvořených ostrovů. Právě jeho součástí je i zmíněný podmořský park a pod hladinou sedící Boeing 747, jenž se postupně mění na korálový útes. Oblast je samozřejmě dále opečovávaná, aby návštěvníkům nabídla dostatek zajímavých atrakcí v podobě dalších útesů, uměleckých děl, ale i repliky tamního domu obchodníků s perlami, který je symbolem místního byznysu s drahokamy.

Ekologická atrakce?

Ačkoli potápění letadel za účelem vytváření umělých útesů není ničím atypickým, někteří specialisté před jeho užíváním varují. „Potopení vraku je jednou z nejstarších metod používaných k vytvoření umělých útesů, protože poskytuje základnu přisedlým mořským organismům a rybám,“ uvedla pro CNN mořská specialistka Adriana Humanes. Upozorňuje však na to, že materiály jako měď, hliník, olovo a další potenciální znečišťující látky mohou být vystaveny korozi, a mohou tak negativně ovlivňovat okolní mořské organismy.

Bahrajnská agentura pro cestovní ruch a veletrhy nicméně na svou obranu uvádí, že na letounu proběhly před spuštěním do vody speciální přípravy včetně důkladného odstranění všech možných toxických látek. Podle prohlášení Al-Zajáního se jedná o zcela ekologický a naprosto unikátní projekt, který zcela naplňuje striktní pravidla na ochranu životního prostředí a bude v budoucnu symbolem propagace podmořského života a obnovy místního ekosystému.

Zdroj: CNN

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský