V nejsušším místě Austrálie žijí tisíce lidí v jeskyních. Vybudovali úžasná obydlí

Město Coober Pedy se rozkládá v nejsušší části Austrálie a teploty tu v nejteplejším období trhají rekordy i ve stínu. Přesto zde lidé úspěšně žijí, i když museli zamířit pod zem.

Scenérie australského města Coober Pedy připomíná filmové kulisy a rozhodně to není proto, že se tudy v roce 1985 proháněl Mel Gibson jako Šílený Max, o 14 let později zde Vin Diesel natáčel sci-fi Černočerná tma a natáčely zde i další desítky filmařů, kteří se nechali zlákat neobvyklou krajinou.

Rudě zbarvené hroudy pískovce, které jsou výsledkem mnoha let těžby opálu, se tu rozpalují do nesnesitelných teplot. Během ledna, což je v Austrálii nejteplejší měsíc, je tu běžně okolo 42 stupňů ve stínu a na osvěžení v podobě deště zde můžete zapomenout. Průměrně tu naprší pouhých 160 milimetrů srážek za rok, což je nejméně v celé Austrálii. Jen pro srovnání, v nejsušší obci České republiky, Libědicích na Chomutovsku, prší téměř třikrát víc. I obyčejná tráva je tu vzácnou komoditou, naštěstí má ale místní správce golfového hřiště smysl pro humor.

Opálová metropole

Nehostinné podmínky ale nedokázaly lidi odehnat, protože město leží na ohromném opálovém bohatství. Neuvěřitelných 70 procent světových opálů se dá vystopovat právě do Coober Pedy, což mu také přineslo přezdívku Opálová metropole světa.

Protože ale pekelné teploty na povrchu nejsou k přežití, a pokud už je přežijete, tak rozhodně ne kvalitně ani radostně, rozhodli se obyvatelé improvizovat. Pod svými domy si horníci vykutali podzemní prostory, kterým láskyplně říkají „zákopy“ a v nichž je přes den o mnoho lépe než na povrchu. Dodnes v nich žije víc než 60 procent místní populace, která čítá asi 3 500 lidí.

Podzemní kaple, hotel i bazén

Místní se ale u pouhých obytných pokojů nezastavili. Někteří tu vykutali obrovská sídla s chodbami propletenými jako pavučiny. Ve stěnách podzemních jeskyní mají vyhloubené knihovny, skříňky a police. „Znám dokonce někoho, kdo tu má velký podzemní bazén,“ tvrdí bývalá starostka města Michelle Provatidisová.

Pod zemí se nachází i muzeum, několik kaplí či hotel… zkrátka vše, na co si vzpomenete. Vodu sem sice musí přivádět pětadvacet kilometrů dlouhé potrubí, díky místnímu vodnímu zařízení je ale velmi kvalitní. Jako turistu by vás ovšem mohl odradit fakt, že tu má své teritorium nejjedovatější had světa – taipan menší.

Mohlo by vás zajímat: Na poslední veřejnou popravu v Česku přijela i základní škola. Jak vypadaly odpudivé upomínkové předměty?

Taipan dokáže z jediné zásoby jedu usmrtit 62 osob (někdy se uvádí počty až 100 osob), naštěstí je ale poměrně plachý. A navíc… když už jste se odvážili do Austrálie, domova čtyřhranky smrtelné, bílého žraloka, černé vdovy a stovek dalších smrtících živočichů, byla by škoda kvůli jednomu dvoumetrovému hadovi Coober Pedy vynechat.

Zdroj: Coober Pedy

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský