3. června 2019 06:00

Objevte s námi Nové Maledivy!

Objevte s námi štíhlý zelený ostrůvek Vamizi, patřící do souostroví Quirimbas, často přezdívaný jako Nové Maledivy.

Indický oceán skrývá ještě mnohá příjemná překvapení. Postupně se „vynořují“ z jeho modravých vod nové a nové ostrůvky, které dokazují, že ještě dlouho nebude možné prohlásit: „Všude jsem byl a všechno znám.“ Objevte s námi štíhlý zelený ostrůvek Vamizi, patřící do souostroví Quirimbas, často přezdívaný jako Nové Maledivy.

Dlouho jsem si myslel, že Blue Lagoon u ostrova Bora Bora ve Francouzské Polynésii dokáže namíchat nejvíc odstínů modré ze všech lagun na světě. Asi to není úplně pravda. Pláže Anse Lazio a Anse Source d´Argent na Seychelách umí namíchat stejně opojný koktejl. A do stejné barmanské školy asi chodil i malý ostrůvek v Mosambiku. Když vaše malé letadlo zakrouží nad ostrůvkem Vamizi, víte, že jste našli další místo, kde modrá má tolik odstínů, že na to nestačí vaše fantazie. A potvrdí to i vaše první ráno na ostrově. Až se probudíte a podíváte se ze své terasy přes bílou pláž na mořskou hladinu, lemovanou sytou modrou oblohou, zatají se vám dech.

Ostrovy Svatého Lazara

8. července 1497 vyplul z Lisabonu Vasco de Gama s cílem objevit námořní cestu do Indie. Někdy koncem ledna 1498 se začaly jeho lodě proplétat početným souostrovím. Portugalští námořníci museli chvílemi mít pocit, že připlouvají do ráje. Po všech útrapách cesty kolem jižního cípu Afriky, kde spousta jejich přátel přišla o život a kde velmi chladné počasí, mlhy a deště bičovaly jejich těla a duše, musel být pohled na klidnou hladinu teplého Indického oceánu a na malé zalesněné ostrůvky úžasný.

Mnohé ostrůvky byly chráněny korálovou barierou a bylo tak složité se k nim dostat, že zůstaly evropskou nohou námořníků této výpravy netknuté. Už dávno vzdali Portugalci ambici pojmenovat každý ostrov, který na své cestě potkají. Ale tady se cítili tak dobře, že souostroví pojmenovali. Není vůbec náhoda, že zvolili jméno Svatého Lazara. Lazar, vzkříšený po smrti Ježíšem, musel mít stejný pocit jako námořníci. K úplnému štěstí chybělo jediné, aby na každém z ostrůvků byla pitná voda a námořníci nemuseli ztrácet energii a čas jejím hledáním. Bohužel pitnou vodu objevili jen na několika z nich. Nová energie je hnala dále na sever, za vysněnou Indií. Ostrovy Sv. Lazara už ale od té doby byly na věky zaznamenány v mapách. Mnohem později bylo souostroví přejmenováno na Quirimbas.

27 ostrovů sedí v čekárně na UNESCO

Mít potvrzení, že jste součástí přírodního dědictví lidstva, je fajn. Neochrání vás to před cyklóny, nepřinese to více deště ani ryb do vašich vod. Přitáhne to ale pozornost. A pozornost je drahá věc. Zvlášť, když nechcete budovat žádný těžký průmysl a nechcete se stát montovnou nebo šicí dílnou pro někoho silnějšího, bohatšího a otrlejšího. Pozornost přivede turisty. A pokud se rozhlédnete po světě a poučíte se z chyb jiných a přijmete dobré nápady moudrých, můžete vše nastavit tak, že bude turistika přinášet rozvoj, ale zároveň bude respektovat lokální kulturu a tradice. Mosambik se má kde poučit. Botswana, Namibie a Zambie, země, kde se to povedlo a turistika funguje jako skvělý zdroj příjmu, pracovních příležitostí a motivace ke vzdělávání se. Když se souostroví Quirimbas (resp. Quirimbas National Park) dostalo na listinu čekatelů na zařazení do seznamu přírodního dědictví lidstva, bylo to veliké povzbuzení pro všechny, kdo se o turistiku v Mosambiku starají. Ostrovy Ibo, Matemo, Medjumbe, Quirimba, Metundo, Quisiva a Rolas Island začaly být zajímavé pro celý svět. Stejně tak i soukromý ostrov Vamizi.

Pokud chcete soukromí, jste na správné adrese – vzor stylu „Barefoot luxury“, „Luxus naboso“

Pouhých 13 bungalovů na 7 km pláže. Vamizi je dokonalým příkladem úplně nového trendu ubytování na panenských ostrovech po celém světě. Dokonalé zázemí a dokonalý relax. Tady nikdo necítí potřebu se před někým předvádět v obuvi světových značek. Šortky, triko a pohoda. Jemný bílý písek pláže nahradí perfektně i nejdražší koberce. Neokázalost a otevřenost se samozřejmě promítá i do chování personálu. Dobře vyškolený personál ví, jak se v tak uvolněné atmosféře chovat. Zná své povinnosti, ale dobře ví, že přátelská atmosféra je nedílnou součástí kvalitního servisu. Čas dostává na Vamizi jiný rozměr. S jedinou výjimkou, vždycky budete mít pocit, že jste si měli naplánovat delší pobyt.

Mořský život jako před sto lety

Dlouholeté politické problémy Mosambiku a odlehlost souostroví Quirimbas dokázali udržet turistiku desítky let hodně daleko. Díky tomu je příroda na ostrůvcích a voda okolních lagun ekologicky čistá a zachována v podobě jako před sto lety. Tomu se musel přizpůsobit i projekt na ostrově Vamizi. Vše, co se provozu resortu týká, je promyšleno s velikým respektem a úctou k přírodě. Jen kousek od pobřeží leží několik vyhlášených potápěčských lokalit. Ovšem i tyto lokality jsou prakticky otevřeny pouze pro hosty Vamizi. Slovo ekologie ztrácí na hodnotě. Je používáno příliš často a stalo se politickou mantrou. Často dokonce kryje projekty, které jsou podezřelé nebo paradoxně přírodu a životní prostředí poškozují. Je tedy možná lepší v souvislosti z Vamizi mluvit o zdravém rozumu. A zdravý rozum používali autoři projektu, stavitelé i provozovatelé na každém kroku, v každém detailu. Je cítit, že si ostrov zamilovali a rozhodně jej nechtějí jen ekonomicky využívat, chtějí ho i chránit.

Váš ráj

Koncept Vamizi využívá prostor, který je k dispozici. Každý bungalov vytváří zázemí vašeho soukromého luxusního ráje. Nečekejte televizi nebo klimatizaci, to se tu za luxus nepovažuje. Za luxus se tu považuje přímý vstup na soukromou pláž, pár kroků od moře. Veliké rozestupy jednotlivých bungalovů zaručují soukromí. Prostorný a velmi kvalitní interiér bungalovů je vymyšlený tak, abyste prostě chtěli odpočívat. Nechce se vám do hlavní restaurace? Nevadí, u sebe v bungalovu máte bar, kde vás obslouží. Chcete mít romantickou večeři přímo u sebe v bungalovu? Nevadí, obsluha vše zařídí. A podobné je to s aktivitami na zemi a na vodě. Jste výjimeční hosté, na výjimečném místě a tak dostáváte výjimečný servis.

Jak se na Vamizi dostat?

V Dar Salamu a Pembě si vás už převezmou lidé z Vamizi. Soukromé letadlo vás přenese do vašeho ráje. Sám let je zážitkem. Malé letadlo letí nízko nad ostrovy a vy si můžete vychutnávat pohled na odstíny modré barvy lagun a sytou zeleň lesů na ostrůvcích.

Text: Jan Papež, Marco Polo

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-945167604');

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom