6. června 2019 11:57

Češi začínají objevovat krásu pohoří Mt. Kenya

Češi milují hory. A stále víc jich objevuje nádheru jednoho z nejkrásnějších afrických pohoří Mt. Kenya.

Nejprve se tu objevovali pouze horolezci, ale dnes se prochází po trekových cestách i vysokohorští turisté a v nižších polohách pohoří se zastavují na pár dnů i ti, co přijeli do Keni za safari. Není se co divit, Mt. Kenya je opravdu krásné pohoří. Být věčně druhý je k vzteku

Někteří sportovci by o tom mohli vyprávět. Jsou vynikající a překonávají všechny dosavadní výkony, jenže se narodili v době, kdy je někdo další jen o něco málo lepší než oni. Jsou odsouzeni k tomu, být sice lepší než všichni v historii, ale být přitom neustále jen druzí. Je to pech, výsměch osudu, je to k vzteku, ale nedá se s tím nic dělat. Mt. Kenya je krásné pohoří, ale nikdy nebude tak slavné jako Kilimandžáro. Mt. Kenya se svým vrcholem ve výšce 5 199 m.n.m. je druhou nejvyšší horou Afriky, ale na vítězství to nestačí. Kilimandžáro, jako nejvyšší hora Afriky (5 895 m.n.m.), je symbolem Východní Afriky a nic na tom nezmění ani poznání, že běžný člověk si v pohoří Mt. Kenya užije mnohem víc radosti a dobrodružství než na Kilimandžáru. Lidé touží zahlédnout zasněžený vrcholek bájné hory, třeba jen na několik málo minut, udělat si snímek, a mít ten hřejivý pocit, že jsem Kilimandžáro pokořil.

Ti odvážnější se na vrcholek vydají skutečně a po několikadenním trmácení se slastným a neopakovatelným pocitem vystoupí na hromádku kamení. „Jsem tady, a kdo je výš!?“ Nikdo, alespoň v Africe! Je fajn pozorovat, že pro většinu lidí, kteří se na Kilimandžáro vydávají, je cílem sama cesta na vrchol. Nejde jim jen o to, zapíchnout vlaječku do mapy a chlubit se, že tam byli. Jde jim o zážitek z výstupu, z překonávání sama sebe a ze zvláštního nepopsatelného pocitu sounáležitostí s horou, okolní přírodou. Můj kamarád Astarick, který často doprovází klienty na vrchol Kilimandžára, nazývá výstup „čistírnou duší“. „Tady se každý o sobě za pár dnů dozví víc, než kdyby chodil několik let k psychoušům,“ dodává s úsměvem. Všechno tohle můžete zažít i na Mt. Kenya a i víc, jenže Kilimandžáro je Kilimandžáro.

Treky pro zkušené Mt. Kenya nabízí několik tras pro zkušené náročné horské turisty. Jsou to trasy na několik dnů (od 3 do 7 dnů). Určitě potřebujete dobrého horského vůdce a mít jasno, v jakém terénu se chcete pohybovat. Trasa The Sirimon – Chogoria vystoupá až do výšky 4 985 m.n.m. (Point Lenana) a vyžaduje zkušenost a odolnost. Trasu The Sirimon – Naro Moru zvládnou všichni a přitom nabízí nádherné výhledy, vodopády a dotek s deštným pralesem. Ale i na této trase je nutný horský vůdce.

Položka na seznamu UNESCO

Když byl v roce 1997 Národní park Mt. Kenya vyhlášený jako přírodní památka UNESCO (World Heritage List), doufali Keňané v příval turistů. Jenže snaha zapsat na seznam UNESCO co nejvíce míst a památek trochu „ředí“ zájem veřejnosti o jednotlivá místa a pohoří Mt. Kenya se rozhodně nestala novou Mekkou horské turistiky. Pro ty, kdo se tam vydají je to v podstatě dobře. Víte, že jste na naprosto unikátním a ojedinělém místě a zároveň vás netrápí procesí návštěvníků, kteří si jen chtějí odškrtnout, že tu byli.

Usaďte se na úpatí a vyrážejte na procházky

Necelých 200 km od hlavního města Keni Nairobi se můžete usadit v nadmořské výšce téměř 3 000 m.n.m. na úpatí hlavního masívu Mt. Kenya. Je to ideální místo k výletům do horských údolí, ale nejen to. Můžete si zalovit pstruhy v horských říčkách, můžete vyrazit na horských kolech anebo jen tak odpočívat v krásném horském prostředí. Když si k takovému pobytu vyberete například hotel Serena Mountain Lodge, můžete ke svým horským aktivitám připojit i safari. Hotel je postavený přímo u napajedla, ke kterému chodí pravidelně sloni. Nemusíte bydlet v luxusním hotelu Serena Mountain Lodge, jsou i mnohem levnější a přitom pohodové možnosti. Jednou z nich je Castel Forest Lodge. Velmi příjemný hotýlek s hlavní budovou postavenou už v roce 1910. Rodinná atmosféra, skvělá poloha a nádherný výhled do okolí a na pohoří Mt. Kenya.

Dva tři dny v horách vám ukáží úplně jinou Keňu, než kterou vidí lidé na pobřeží nebo lidé v Amboseli, či Masai Mara. Navíc zastávku v horách můžete skvěle kombinovat s návštěvou oblasti Samburu, s návštěvou jezer Nakuru a Naivasha, nebo s návštěvou parku Ol Pejeta, kde jsou umístěni nosorožci ze Dvora Králové.

Kdy se do Mt. Kenya vydat

Na vrcholcích pohoří Mt. Kenya leží pět ledovců, a i když se jejich hmota zmenšuje každým rokem, stále ovlivňují teplotu v okolních údolích. Nečekejte tedy žádné teplo. Ve vyšších polohách může být až -10C°, v nižších polohách okolo 0C°. Od poloviny března do poloviny června a od října do poloviny prosince v Mt. Kenya prší a treky jsou mnohem složitější, některé se dokonce nedají uskutečnit vůbec. Ideálním obdobím pro návštěvu je leden a únor, srpen a září.

Text: Jan Papež, Marco Polo

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-945167604');

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom