reklama

VIDEO: Stalinova dcera zavrhla SSSR i svého otce a utekla přes Indii do USA. Sledujte na Primě PLAY

Stalinova dcera Světlana Allilujevová po příjezdu do USA Foto: Stalinova dcera Světlana Allilujevová po příjezdu do USAFoto: plus.google.com

Příběh nejslavnějšího přeběhlíka historie v dokumentu Stalinova dcera na Primě PLAY

Psal se rok 1968, když začínalo brežněvovské studené období. Večer 6. března přichází na americkou ambasádu v Dillí neznámá Ruska a žádá o politický azyl. Protože nikdo z diplomatů neuměl obstojně rusky, trvalo nějakou chvíli, než zjistili, že jde o Světlanu Allilujevovou, jedinou Stalinovu dceru.

Žena je tu samou noc v doprovodu agentů CIA eskortována do neutrálního Švýcarska. Pro Kreml jde o velmi trapný moment v propagandistické válce se Spojenými státy. Příběh Stalinova nejmladšího dítěte – jeho jediné dcery Světlany – sledujte v dokumentu Stalinova dcera na Primě PLAY.

 

Všichni Světlanini muži

Světlana (narodila se v roce 1926) chce studovat literaturu, její otec ji nutí studovat historii. Jakmile dospěla, začal Stalin řešit její partnery. První velkou láskou je o 24 let starší židovský filmař Alexej Kapler. „Proč sis nemohla najít Rusa?“ reaguje vztekle Stalin a Kaplera nechá zatknout a poslat na deset let do Gulagu. O rok později v roce 1944 se Světlana zamiluje do dalšího Žida, studenta práv Grigorije Morozova. Vdá se za něho a v 19 letech se stává matkou – narodí se jí syn Josef.

Světlana u strýčka Beriji - lidového komisaře vnitra a vykonavatele Stalinových čistek Foto: Světlana u strýčka Beriji - lidového komisaře vnitra a vykonavatele Stalinových čistekFoto: Wikimedia Commons

 

Manželství ale končí rychle rozvodem. Morozov přijde o práci a jeho otec je uvězněn. Do hry vstupuje Stalin – chce Světlaně najít manžela, který odpovídá jeho představě. Jedním z kandidátů na velmi krátkém seznamu je zkušební pilot Stěpan Mikojan. Jenže ten už byl v té době ženatý.

Dramatické osudy kdysi milované diktátorovy dcery sledujte v dokumentu Stalinova dcera na Primě PLAY.

Druhé manželství nakonec spojí v roce 1949 Světlanu a Julia Ždanova, který je synem člena politbyra A. A. Ždanova. Narodí se jim dcera Káťa. Už v roce 1952 se ale Světlana se svým mužem rozešla – také její druhé manželství rychle zkrachovalo. Zakrátko se potřetí vdala, tentokrát za Ivana Svanidzeho. Byl to její známý z dětství, ale ani s ním Stalinova dcera dlouho nevydržela. V roce 1957 se půldruhého roku trvající manželství rozpadlo.

Mezitím Josif V. Stalin umírá 5. března 1953 na infarkt. Světlana je jediným členem rodiny, kterého zavolali ke smrtelné posteli. Krátce po Stalinově smrti se jeho dcera rozhodne vzít si matčino jméno. Odteď si bude říkat Allilujevová.

Ind – a potom Američan

Koncem 50. a začátkem 60. let vede Světlana se svými dětmi samotářský život v Moskvě. Stalinův syn Vasilij, který je generálem letectva, je po diktátorově smrti degradován a odsouzen na osm let do vězení. Jeho dřívější eskapády, hlavně v souvislosti s alkoholem, už nikdo nekryje. Umírá na akutní alkoholismus.

Článek

FOTO: Wikimedia Commons Foto:

Operace Nemyslitelné – po porážce Hitlera měl být na řadě Stalin

Britský premiér Winston Churchill byl znám svou politickou intuicí a schopností předvídat běh událostí. Často se mu ale stávalo, že byl nepochopen, nebo jej podezírali, že...

 

Během pobytu ve vládní nemocnici v Kuncevu se v roce 1963 se Světlana seznamuje s Indem Bradžéšem Sinhem. Vzít si cizince je ale obtížné. Světlana se vypraví do Moskvy za ministrem zahraničí Alexejem Kosyginem. Ten sedí ve stejné pracovně, ze které Světlanin otec řídil sovětské impérium. Kosygin ale povolení nedá a nemocný Sinh v roce 1966 umírá ve Světlanině náručí.

Ta chce jeho popel odvést osobně do Indie. Od roku 1964 vládne Sovětskému svazu Leonid I. Brežněv – Světlana jej přesvědčí a v lednu 1967 dostane povolení k cestě. Je jí 40 let a poprvé v životě může opustit Sovětský svaz. Žena, které se přezdívalo Kremelská princezna, si v Indii hledá a nakonec i najde cestu za železnou oponu.

 

Čtyři roky po triumfálním příletu do USA si Světlana bere o 13 let staršího architekta Wesleyho Peterse. Narodí se jí dcera Olga, ale ani americké manželství netrvá dlouho. Po dvou letech je Světlana počtvrté rozvedená a do konce života (zemřela v roce 2011 v americkém Wisconsinu) už zůstane sama.

(mih)

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Vlaky ve válce Foto:
01:10 02:00
67%
DNES V TVStrážci nebes Foto:
21.10
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama