reklama

Japonsko se bojí sousedů - vyneslo do vesmíru nový špionážní satelit

Japonský špionážní satelit Foto: Japonský špionážní satelitFoto: All

Japonsko posiluje svou evsmírnou flotilu...

Japonská nosná raketa H-2A vynesla v sobotu na oběžnou dráhu špionážní družici vybavenou dvěma radary a novým elektronickým optickým sledovacím systémem. Sběr dat má podle úřadů zlepšit obranyschopnost země i včasné varování před živelnými pohromami.

Šlo o 27. let rakety H2A. Na rozdíl od jiných však tentokráte nebyl vysílán v přímém televizním ani internetovém přenosu. Mise se odehrála bez incidentů. Z bezpečnostních důvodů se další podrobnosti nesdělují.

Japonsko už má ve vesmíru několik špionážních družic s kamerami či radary, ale přinejmenším dvě z nich se podle agentury AFP porouchaly. Předchozí průzkumná družice byla na oběžnou dráhu vynesena koncem ledna 2013. Celý systém byl vyvinut v 90. letech pod vlivem obav ze Severní Koreje a "zelenou" dostal po zkouškách severokorejských raket.

Začátkem roku japonská vláda schválila nový desetiletý program rozvoje vesmírných technologií. Na tento účel má být vynaloženo okolo pěti bilionů jenů (asi bilion korun) a do roku 2025 vypuštěno osm družic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Článek

Satelit Kosmos 954 Foto:

Jaderný špionážní satelit se zbláznil, pak z nebe pršely radioaktivní trosky

Během studené války Sovětský svaz vypustil velké množství průzkumných a špionážních satelitů. Na západě to věděli a žádný poprask to nevyvolávalo. Až na jeden případ…

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama